Gdzie wystąpią opady w nadchodzącym tygodniu? Odpowiada Jarosław Turała
No tak, ale po pierwsze nie wszędzie, a po drugie po okresie suchym, intensywne opady deszczu niemal spłynęły do rzek i ścieku. Trawa w wielu miastach nada żółta. W powietrzu unosi się masa pyłków, które dodatkowo uprzykrzają życie alergikom. Postanowiłem w wolnej chwili (a jest niedziela) przyjrzeć się sytuacji, czy i gdzie w najbliższych dniach spadnie deszcz. Muszę przyznać niestety, że nie mam dobrych wieści (chociaż nie do końca).
Opady deszczu?
Na solidne opady o charakterze wielkoskalowym, nie ma co liczyć. Nie mniej jednak już niebawem do Polski zacznie napływać bardziej bogata w wilgoć masa powietrza z południa i lokalnie z południowego wschodu kontynentu. Podczas operacji słońca oraz napływie (adwekcji) masy polarnomorskiej ciepłej prawdopodobnie dojdzie do inicjacji głębszej konwekcji – Znów pojawią się opady i burze.
Od kiedy?
Sytuacja baryczna jest póki co, dość klarowna. Polska znajduje się na skraju wyżu znad Skandynawii, który poprawił pogodę (no może poza południowowschodnią częścią kraju). Już od jutra wyż zacznie słabnąć (ciśnienie zacznie w centrum spadać). Tymczasem nad basenem Morza Śródziemnego, cały czas dochodzi do powstawania płytkich niżów. Podczas jednoczesnego ustępowania wyżu, coraz śmielej zacznie się wdzierać wspomniana wcześniej, bardziej bogata w wilgoć masa powietrza. Będzie ona dość niestabilna z (prognozowanym) potencjałem dotyczącym energii potencjalnej, dostępnej konwekcyjnie.
We wtorek…
Już we wtorek w wielu miejscach Polski południowej się zachmurzy i lokalnie popada. Niewykluczone burze. Na tę chwilę, wtorek ze słabym potencjałem, ale każda kropla deszczu się liczy. Środa i czwartek prawdopodobnie większym potencjałem na większą ilość komórek z opadami i burzami. Lokalnie opady będą intensywne i jest szansa, że pojawić się mogą również na północy kraju.
Prognozowana wodność troposfery będzie się stopniowo zwiększać, a to daje szanse również na dobrze uwodnione komórki konwekcyjne. Taki opad może sprawić, że powstaną podtopienia oraz zalania. Sytuacja na dalszy ciąg tygodnia – do obserwacji. Jeszcze raz przypominam, że opadów wielkoskalowych, związanych z frontem nie należy się spodziewać.
Czekamy…..
Na zdjęciach widoczny rdzeń opadu z komórki konwekcyjnej z charakterystycznym wystąpieniem prądu zstępującego (microburst). Oznaką tego jest widoczne po lewej stronie rozchodzenie się opadu – „rain foot”.

Autor zdjęć – Marcin Szyszka