Przejdź do treści

GĘSTE MGŁY i OBLODZENIA. Ostrzeżenie pogodowe na noc 10/11.12

W piątek w wielu miejscach Polski zachodniej, północnej i wschodniej występują i będą występować oblodzenia. Pada tam marznący deszcz lub opady mieszane. Szczególnie trudne warunki panują teraz na wschodzie i północy kraju. W całym kraju w nocy będą bardzo niebezpieczne warunki na drogach. IMGW wydało ostrzeżenia dla miejsc, gdzie ryzyko oblodzeń będzie największe.

gęste mgły,
Wypadek, do jakiego doszło z powodu gołoledzi. Źródło: OSP. Jasionówka

Aktualna sytuacja meteo

Reklama

W tym momencie najtrudniej jeździ się na północnym wschodzie Polski. Znajduje się tam strefa marznących opadów związana z oddalającym się wolno na wschód frontem ciepłym. Z racji tego, że powietrze ciepłe wślizgnęło się nad chłodną masę powietrza zalegającą przy gruncie, występujące opady mają charakter marznący. W wielu miejscach poruszanie się po drogach i chodnikach jest bardzo niebezpieczne. Zalecamy najwyższą czujność i ostrożność.

Na poniższej mapie widzimy kolorem pomarańczowym zaznaczone utrudnienia w ruchu na głównych drogach. Zdecydowanie najtrudniej jest na północnym wschodzie kraju. Pokrywa się to z mapą aktualnych opadów.

Ostrzeżenie na noc.

Reklama

Na północnym wschodzie nadal będą występować powoli zanikające marznące opady. Na pozostałym obszarze (szczególnie zachód i południe Polski) wystąpią bardzo gęste mgły. Ograniczą one widoczność do poniżej 100 metrów. Miejscami w połączeniu z temperaturą ujemną przyczynią się do oblodzeń.

Trudne warunki na drogach występować będą praktycznie w całym kraju. Nawet tam, gdzie jezdnia wydaje się czarna, może być bardzo ślisko, ponieważ wystąpić może zjawisko tzw. szklanki. Należy uważać też na chodniki. Bardzo łatwo o kontuzję. Aktualne mapki pogodowe znajdziecie, klikając w LINK.

Aktualna pogoda i prognoza na najbliższe godziny

https://lowcyburzpim.pl/2021/12/08/silne-opady-sniegu-i-adwekcja-ciepla-z-poludnia-analiza-modeli/
https://lowcyburzpim.pl/pogoda-aktualnie-mapy-radar/

Ostrzeżenia IMGW

IMGW wydało ostrzenia przed silną mgłą dla województw: zachodniopomorskiego, małopolskiego, części zachodniej podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz części woj. śląskiego. Jednak uważać trzeba w całym kraju. Szczególnie na drogach powiatowych i gminnych.
„Prognozuje się gęste mgły w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami od 100 m do 200 m. Lokalnie mgła marznąca.„- pisze w ostrzeżeniach.

Reklama

Źródła map: WX ChartsMeteologix.comICM Meteo, IMGW

Reklama
Tagi: