Gorący początek sierpnia. Upał i tropikalne noce. Możliwe temperatury 33-35°C, następnie silne burze.
Środa, czyli początek krótkotrwałej fali upałów
Środa będzie dniem, kiedy na zachodzie kraju pierwszy raz w sierpniu tego roku przekroczymy barierę 30 stopni.
W województwach: lubuskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim termometry wskażą nawet 30-33°C. Na północnym-wschodzie około 24°C, a w centrum i na południu od 25 do 28 stopni. Będzie to dopiero początek napływania silnie nagrzanego powietrza. W czwartek oraz w piątek spodziewamy się jeszcze nieco wyższych temperatur, oraz przemieszczania ich się bardziej w kierunku centrum i południa kraju.
Czwartek i bardzo wysokie temperatury powietrza
Być może czwartek będzie dniem, kiedy nad naszym krajem odnotujemy najwyższe wartości temperatur podczas sierpniowej fali krótkotrwałego upału. Termometry w województwach lubuskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, wielkopolskim oraz częściowo również w kujawsko-pomorskim będą mogły wskazać nawet 33-35°C, lokalnie nawet 36°C. Na południu, północy i w centrum około 29-31°C. Na wschodzie od 25 do 27 stopni. Przez te dni praktycznie nie będą występowały opady deszczu i wzrośnie zagrożenie pożarowe lasów, łąk itp, więc prosimy o zachowanie czujności i zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Jak zachować się podczas upału
Piątek pod znakiem wysokich temperatur i możliwych silnych burz w obrębie chłodnego frontu atmosferycznego
Piątek stoi jeszcze pod pewnym znakiem zapytania, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że w godzinach popołudniowych/wieczornych i nocnych przez nasz kraj z zachodu na wschód przetoczy się chłodny front atmosferyczny, który będzie wypychał zalegające masy gorącego powietrza. Powstanie najprawdopodobniej spory kontrast temperatur, który będzie wynosił +10-12C przed i za frontem. Temperatury w trakcie dnia osiągną 33-35C na zachodzie, południowym- zachodzie i częściowo w centrum kraju. Na pozostałym obszarze najprawdopodobniej również powyżej 29-30 stopni.
Możliwe silne burze w piątek/sobotę?
Duża niepewność to kiedy dokładnie przejdzie chłodny front atmosferyczny. Jeśli będzie przemieszczał się w godzinach nocnych z piątku na sobotę, to będzie dużo mniej aktywny i burze nie będą tak silne/gwałtowne. Model widzi dość silne burze na zachodzie, północnym-zachodzie, północy oraz częściowo w centrum kraju.
Front miałby wkroczyć w godzinach popołudniowych i być dość mocno aktywny do późnego wieczora. Model ICON-EU w przeciwieństwie do ECMWF widzi inną sytuację i front miałby przemieszczać się w godzinach nocnych i być bardzo słabo aktywny. Jedynie na następny dzień na południowym-wschodzie mogłyby wystąpić silniejsze burze związane z wędrówką frontu i kontrastu termicznego temperatur, przed frontem 30-32C, za 16-18C. W miarę rozwoju sytuacji będziemy informować państwa o sytuacji związanej z burzami w piątek oraz w sobotę, bo lokalnie mogą one być gwałtownie, lecz występuje jeszcze duża niepewność.
Autor: Sebastian Grzegorzak
Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.