W weekend odpoczęliśmy od niebezpiecznej aury, jaka była w poprzednim tygodniu. Jednak już w poniedziałek powrócą niebezpieczne zjawiska burzowe.
Poniedziałek – Groźne burze i układy liniowe
Załamanie pogody prognozujemy w poniedziałek. Już od rana będzie robić się bardzo dynamicznie za sprawą chłodnego wycinka pofalowanego frontu, który wypierać będzie ciepłe powietrze z terytorium Polski. Duży gradient temperatur, silny przepływ powietrza w środkowej troposferze oraz uskoki wiatru będą faworyzować bardzo szybką i głęboką konwekcję w obrębie frontu atmosferycznego. Burze bardzo szybko organizować będą się w układy liniowe. Układy te będą bardzo szybko przemieszczać się na wschód / północny wschód.
Na drodze burz i układów burzowych możliwe będą porywy wiatru szkwałowego do 90 km/h a lokalnie nawet ponad 100 km/h. Oraz grad. Superkomórki burzowe mogą wygenerować grad o znacznej średnicy.
Pierwsze burze tworzyć się będą już w godzinach porannych w szczególności w zachodniej i południowozachodniej Polsce. By następnie przybrać formę układów wchodzących w Polskę Centralną oraz Wschodnią.
Do wieczora burze opuszczą granice Polski.
IMGW aktualizuje ostrzeżenia.
IMGW zaktualizowało ostrzeżenia. Rozszerzyło II stopień zagrożenia przed burzami z Polski południowej na całą Polskę wschodnią. Sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna.

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.