Gwałtowna burza przeszła w czwartek 18.08.2022 na południu Europy. Pokonała ponad 1500 km przez 6 krajów. Zabiła 13 osób.
W czwartek 18.08.2022 na południu Europy doszło do rozwoju gwałtownych burz. Burze te były niestety opłakane w skutkach. Pokonały ponad 1500 km przez 6 krajów. Zabiły 13 osób.
Sieć ESTOFEX wydała ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia przed burzami.
Potężna burza typu MCS
W czwartek nad Morzem Śródziemnym ulokował się płytki niż, który przyniósł tam silne burze, ulewy oraz bardzo silny wiatr o konwekcyjnej genezie. Bardzo szybko uformował się dynamiczny i bardzo silny układ MCS. Układ ten przemieszczał się na północny wschód, przebywając odległość 1500 km. Uderzył we francuską Korsykę, Włochy, Słowenię, Chorwację, Austrię i Szwajcarię.
Rekordowe porywy wiatru na Korsyce
W czwartek rano nad Korsyką przetoczyła się potężna burza wiatrowa MCS, która wygenerowała poryw wiatru o prędkości aż… 224 km/h!
„Zjedliśmy śniadanie około godz. 7.30; za pięć minut było piekło. Poczuliśmy wielki prąd gorącego powietrza i wiatry, które wirowały we wszystkich kierunkach” – w rozmowie z agencją AFP opowiedzieli Amanda i Jonathan Aguera z Vaucluse, przebywający na Korsyce z dwójką dzieci.
„Nagle zobaczyliśmy ogromną mgłę na morzu, w ciągu trzech sekund wiatr się zmienił (…). Podmuchy były tak silne, że trudno było zamknąć okna” – opowiada Marie Leveque, która przyjechała na wyspę na wakacje z mężem i pięciorgiem dzieci.
Gwałtowne burze – ofiary śmiertelne
Niestety z południa Starego Kontynentu płyną do nas także przykre informacje o skutkach zjawisk burzowych. Ofiarami śmiertelnymi padło już trzynaście osób. Rannych jest co najmniej dwadzieścia osób.
Niestety nadal są to niepełne dane, ponieważ wiele osób wypłynęło przed burzą na morze. Niestety nie pojawiły się na Korsyce alerty ostrzegające przed burzami.
Gwałtowna aura także we Włoszech
Burza wielokomórkowa z Korsyki pokierowała się następnie w kierunku Włoch. Tu również nie oszczędziła wielu obiektów, zrywając na swojej drodze dachy, łamiąc drzewa oraz niszcząc samochody.
Najbardziej przerażające nagrania prezentowały diabelski młyn z zerwanymi blokadami kręcący się z powodu potwornie silnego wiatru oraz kontenery sunące przez pas lotniska pchane przez wiatr szkwałowy..
Układ ten wygasł, po wielokrotnej reorganizacji, dopiero na terytorium południowych Czech.
Geneza zjawisk burzowych-w jakich warunkach się rozwijały owe burze?
Burze te rozwijały się w dość ekstremalnych warunkach. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie przekraczała 3000 J/kg. Temperatura punktu rosy dobijała lokalnie do 20*C. Spore wspomaganie stanowiła bliskość ośrodka niżowego, która zwiększyła znacznie skrętność (parametr SRH). Parametr SCP (Supercell Composite Parameter), a zatem parametr mówiący o możliwości wystąpienia superkomórek burzowych, w prognozie modelu GFS wyniósł aż 64! Jest to wartość ekstremalna, spotykana niezwykle rzadko.
Link do strony autora: https://www.facebook.com/Polska24nadobe
Opracowanie: Filip Szymanek