Przejdź do treści

Gwałtowne burze na terenie Polski 23.07.2022. Podsumowanie. Dwie ofiary śmiertelne. Ranni. Powyrywane i połamane drzewa i pozrywane dachy.

Podsumowanie bardzo silnych burz na terenie Polski 23.07.2022. Dwie ofiary śmiertelne. Ranni. Powyrywane i połamane drzewa i pozrywane dachy.

Reklama

Rozwój pierwszych burz

Mniej więcej około godziny 7:50 do województwa lubuskiego znad terenu Niemiec wkroczyła strefa opadów, która dość szybko zaczęła organizować się w formację liniową i uaktywniać się pod względem elektrycznym. Około godziny 9 dość spora strefa opadów rozciągała się od Legnicy aż po Opalenicę i przynosiła dość sporadycznie wyładowania atmosferyczne. Burze na formacji liniowej najprawdopodobniej nie stanowiły większego zagrożenia burzowego. Mogły jedynie występować silniejsze porywy wiatru do 70 km/h. 

gwałtowne burze, gwałtowne burze,ofiary śmiertelne,powyrywane drzewa,burz,burze

Sytuacja w godzinach południowych

W godzinach około południowych strefa już była naprawdę pokaźna i wyglądała imponująco, lecz nie niosła dużej liczby wyładowań, lecz zwiększyła swoją aktywność elektryczną w porównaniu z poprzednimi godzinami. O godzinie 12:30 formacja liniowa swym obszarem obejmowała Wałbrzych w województwie dolnośląskim aż po Grudziądz w Kujawskopomorskim. Wyładowania wtedy występowały w okolicach Wałbrzycha, Wrocławia, Kalisza i Konina. Pierwsze burze, zaczęły pojawiać się również nad terenami górskimi, co stanowiło duże zagrożenie dla osób przebywających aktualnie na szlakach górskich.

Zagrzmiało w Zakopanem oraz na Aglomeracji Śląskiej. I właśnie około godziny 13:00 doszło do inicjacji silnej superkomórki burzowej jeszcze nad terenem wschodniej Wielkopolski i bardzo szybko wkroczyła do województwa łódzkiego, gdzie spowodowała spore szkody. W miejscowości Kutno doszło do zjawiska downburstu, czyli silnego prądu zstępującego z chmury burzowej na powierzchnie ziemi. Porywy wiatru z tej burzy superkomórkowej mogły przekraczać 90 km/h. Dostępne były również informacje o występowaniu opadów gradu o dość sporej średnicy nawet 2-3cm. Burze ta dalej kierowała się w stronę Mazowsza, gdzie w jednej z tamtejszej miejscowości doszło do tego samego zjawiska, jak relacjonowali mieszkańcy. Powalonych było kilka drzew wraz z zerwanymi liniami energetycznymi. 

Gwałtowne burze
Fot: Dominik Szychta, Kutno
Reklama

Główna faza konwekcji i gwałtowne burze superkomórkowe

Tuż po godzinie 15:00 doszło do gwałtownej inicjacji konwekcji na terenie województwa małopolskiego i śląskiego, gdzie w bardzo szybkim tempie wybuchały superkomórki burzowe. Najgroźniejsza sytuacja była początkowo w Wiśle, gdzie odbywał się konkurs LGP w skokach narciarskich. Telewizja transmitująca zawody pokazała ujęcie na przechodzące nad miastem chmury typu scud cloud. Występowały tam również intensywne opady deszczu wraz z silnymi porywami wiatru.

Jednak najniebezpieczniejsza sytuacja wystąpiła w godzinach 17:00-19:00, kiedy komórki osiągnęły swoje maksymalne stadium i były najlepiej zorganizowane. Zanim przejdziemy do omawiana sytuacji w woj: małopolskim, bo głównie mieszkańcy tego województwa doświadczyli najsilniejszych zjawisk, opowiemy o sytuacji w tym samym czasie w województwie dolnośląskim.

Przez Dzierżoniów i Strzelin przetoczył się bardzo silny “downburst”, który spowodował bardzo duże szkody i niestety śmierć jednej osoby z powodu przygniecenia przez upadające drzewo, które zostało powalone przez bardzo silne prostoliniowe porywy wiatru. Według stacji IMGW poryw w tych okolicach osiągnął 26,2 m/s, lecz porywy wiatru mogły spokojnie w takich przypadkach przekroczyć 100 km/h!

gwałtowne burze, gwałtowne burze,ofiary śmiertelne,powyrywane drzewa,burz,burze
Chmura Scud Cloud w Wiśle podczas LGP. Źródło: TVP SPORT

Małopolska, czyli region, który ucierpiał tego dnia najbardziej…

To właśnie przez to wspomnianego wyżej w podtytule województwo przeszły dzisiaj zdecydowanie najsilniejsze burze. Praktycznie każda klasyfikowała się do miana superkomórki burzowej. Produkt ZHAIL, który odpowiada za możliwość występowania opadów gradu, z każdej komórki w Małopolsce widział 80-90% szans na opad gradu. Jak wskazują raporty w aplikacji Monitorze Burz od Sieć Obserwatorów Burz opady gradu sięgały nawet 3-5 centymetrów.

Reklama

Superkomórka burzowa nad Krakowem

Najsilniejsza burza tego dnia przeszła nad Krakowem i powiatem krakowskim w godzinach 17:10-17:40. Spowodowała ona bardzo duże szkody wiatrowe. Powyrywane drzewa z korzeniami w mieście, pełno połamanych gałęzie oraz inne zdarzenia odnotowane przez straż pożarną. Główną przyczyną było znów bardzo silne zjawisko downburst, który na sporym obszarze mogły przekraczać 100 km/h co pokazują nagrania opublikowane na różnych profilach nowcastingowych. Dodatkowo w ramach ciekawostki można dodać, że amatorska stacja w Krakowie na Ruczaju zanotowało poryw 132 km/h i jest spore prawdopodobieństwo, że mógł wystąpić taki poryw wiatru prostoliniowe podczas tego zjawiska.

Opady dużego gradu

Występowały opady bardzo dużego gradu o średnicy 2-3 cm a w powiecie nowosądeckim i bocheńskim nawet do 4-5 cm. W sieci pojawiło się nagranie jak mężczyzna w ostatniej chwili w Krakowie przeparkowuje swój samochód osobowy, a dosłownie 30 sekund później drzewo zostaje wyrwane z korzeniami i spada na inne auta. Niesamowite szczęście!

Równie niebezpieczna sytuacja występowała w okolicach Nowego Sącza, Żabna, Myślenic, Biecza, Dobczyc, Czchowa. Zjawisko silnego prądu zstępującego do powierzchni ziemi tylko w Małopolsce zostało potwierdzone w wielu miejscach. Później burze dalej kierowały się na Podkarpacie, lecz tam nie stanowiły już tak dużego zagrożenia. Choć na lotnisku Rzeszów-Jasionka stacja IMGW odnotowała poryw wiatru o prędkości 102 km/h, który wystąpił również ze zjawiska downburst lub microburst.

Reklama

Dwie ofiary śmiertelne.

Niestety na Podkarpaciu doszło do drugiej ofiary śmiertelnej, która również została przygnieciona przez upadające drzewo na auto. W fazie ESWD pojawiła się informacja, iż w województwie opolskim, a dokładniej w miejscowości Strzeleczki wystąpiła krótkotrwała trąba powietrza. Komunikat brzmi” Na podstawie informacji z: źródeł rządowych/organizacji administracyjnych, raportu na stronie internetowej, raportu naocznego świadka szkody, fotografii i/lub nagrań wideo wyrządzonych szkód intensywność i inne cechy: F1 ocena intensywności została oparta na zdjęciach i/lub nagraniach wideo wyrządzonych szkód.

Oddziaływania: drogi nieprzejezdne lub zamknięte, uszkodzenie dachu lub komina, zniszczone dachy, ściany (częściowo) zawalone, złamane duże gałęzie drzew, wyrwane lub złamane drzewa, lasy) uszkodzony lub zniszczony. Sytuacja na pewno będzie dogłębniej badana i wyjaśniana, lecz jest spora możliwość, szacując na samej skali i paśmie zniszczeń, że wystąpiła trąba powietrza. 

gwałtowne burze, gwałtowne burze,ofiary śmiertelne,powyrywane drzewa,burz,burze
gwałtowne burze, gwałtowne burze,ofiary śmiertelne,powyrywane drzewa,burz,burze
gwałtowne burze, gwałtowne burze,ofiary śmiertelne,powyrywane drzewa,burz,burze
Fot. Mariusz Hefa Kania, Jadowniki

Podsumowanie 

Krótkie wyjaśnienie dla osób “czym jest zjawisko downburst”?

Downburst – silny prąd zstępujący w chmurze burzowej, który dociera do powierzchni ziemi, gdzie rozchodzi się w różnych kierunkach, powodując szkody. Niektóre przypadki zjawiska downburst mogą powodować bardzo poważne straty, przypominające pod pewnymi względami zniszczenia po trąbie powietrznej.

Zjawisko microburst to praktycznie to samo zjawiska tylko oddziałowy wuje na dużo mniejszym obszarze.

Podsumowanie RCB

Bazując na danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: 2 osoby poniosły śmierć w wyniku gwałtownych burz, 1 osoba została ranna. W sobotę doszło do uszkodzenia co najmniej 155 dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych (dane są nadal zliczane). W szczytowym momencie 50 tysięcy osób pozostało bez prądu. Ochotnicza i Państwowa Straż Pożarna odnotowała łącznie 2127 wyjazdów do powalonych drzewa, zerwanych linii energetycznych, zerwanych dachów z budynków oraz zalań i podtopień. Prawie 400 osób zostało ewakuowanych z różnorakich obozów harcerskich ze względu na zagrożenie zdrowia i życia.

gwałtowne burze, gwałtowne burze,ofiary śmiertelne,powyrywane drzewa,burz,burze

Autor: Sebastian Grzegorzak

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama