Przejdź do treści

Gwałtowne załamanie pogody możliwe we wtorek. Silny wiatr do 70-100 km/h. Aktualizacja

Gwałtowne załamanie pogody możliwe we wtorek. Silny wiatr do 70-100 km/h. Aktualizacja

Gwałtowne załamanie pogody – kilka słów na wstępie

Reklama

Sytuacja meteorologiczna na nadchodzącą połowę tygodnia jest bardzo dynamiczna i dużo się może zmienić. Zaczynając od trajektorii niżu, a kończąc na tym, czy ten niż w ogóle powstanie. Jeżeli trajektoria będzie bliżej północnych granic Polski, wtedy porywy wiatru będą zdecydowanie silniejsze. Jeżeli dalej od polskiej granicy to wiatr będzie słabszy. Przedstawiamy aktualizację opartą na wyliczeniach z 30.09.2023

Narodziny głębokiego niżu i jego wędrówka

Modele numeryczne nadal wskazują na to, że pojawi się nad Irlandią oraz południową częścią Wielkiej Brytanii zaburzenie, które bardzo szybko przybierze postać niżu. Sytuacja ta będzie miała w miejsce w poniedziałek w godzinach popołudniowych. Niż ten pogłębiając się, bardzo szybko przemieści się przez Morze Północne i dotrze nad północną część Bałtyku we wtorek w godzinach popołudniowych.

Omówienie Video

YouTube player

Szybkie ocieplenie i nagłe ochłodzenie

Reklama

Niż ten oczywiście wykształci system frontów atmosferycznych. A więc na początku będzie przemieszczał się front ciepły, a następnie front chłodny. Za frontem ciepłym zostanie zaciągnięta z południa i południowego zachodu bardzo ciepła masa powietrza i wszystko wskazuje na to, że na kilka godzin temperatury wskoczą na poziom 25-27°C, by potem nagle obniżyć się do 15 bądź 16°C.

Gwałtowne załamanie pogody możliwe we wtorek. Wiatr do 80-90 km/h. Wstępny przegląd

Wędrówka frontu chłodnego – bardzo silny wiatr. Możliwe burze

Przy tak głębokim niżu oraz silnie napędzanym froncie chłodnym, który oddziela masy powietrza o dużych różnicach temperatur, pojawią się niebezpieczne zjawiska pogodowe.

Przede wszystkim na froncie atmosferycznym prócz opadów deszczu mogą utworzyć się burze, które mogą przyjąć formę liniową. Taki rozwój sytuacji pokazuje również model UM. Sytuacja jest rozwojowa, ale będzie dynamicznie.

Reklama

Wg. najnowszych wyliczeń front chłodny z opadami deszczu wkroczy nad Polskę we wtorek w godzinach wieczornych. Przemieszczać się będzie szybko w kierunku wschodnim. Do rana opuści nasz kraj.

gwałtowne załamanie pogody, gwałtowne załamanie pogody,wiatr

Silny wiatr

Zdecydowanie bardziej pewne są porywy wiatru, które według modeli numerycznych mają wystąpić we wtorek i które są szacowane na od 40 do 80 bądź 90 km/h (nad Bałtykiem i na Wybrzeżu 90-110 km/h) w zależności od modelu numerycznego. Przy tak dynamicznym niżu, oraz bardzo szybko wędrującym frontem atmosferycznym możemy spodziewać się lokalnie bardzo silnych porywów wiatru.

Silne porywy wiatru rozpoczną się już we wtorek w godzinach popołudniowych na północnym zachodzie i zachodzie Polski. W nocy wraz z przemieszczającym się frontem chłodnym oraz ewentualnymi formacjami liniowymi silne porywy wiatru przetoczą się przez Polskę (60-80 km/h). Najsilniejsze porywy wystąpią na Wybrzeżu (do 90-100 km/h) i nad Bałtykiem (100-110 km/h).

Reklama

W środę bardzo silne porywy wiatru w centrum i na wschodzie Polski. Sytuacja zacznie się uspokajać wieczorem.

Będziemy obserwować sytuację i aktualizować artykuł.

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS


Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama