Przejdź do treści

Halo. Jak powstaje to zjawisko optyczne? Co zwiastuje? Co jeszcze znaczy efekt halo?

W ostatnich godzinach w wielu miejscach Polski możemy obserwować zjawisko optyczne w postaci świetlistego kręgu wokół słońca. W artykule wyjaśniamy, czym jest to zjawisko. Jak powstaje.

Czym jest halo?

Reklama

Jest zjawiskiem optycznym polegającym na pojawieniu się świetlistej tarczy, kręgu wokół słońca lub księżyca. Krąg najczęściej jest biały. Ale mogą też pojawiać się barwy tęczy. Często też wewnątrz kręgu jest trochę ciemniej niż na jego zewnątrz.

halo
Fot. Barbara Bednarczyk-Rosolak

Jak powstaje to zjawisko?

Aby powstało opisywane dziś zjawisko, potrzebne są chmury piętra wysokiego cirrus lub cirrostratus. Chmury te zbudowane są z kryształków lodu, które odpowiadają za załamanie się światła słonecznego bądź światła odbitego przez księżyc. I to właśnie dzięki załamanym promieniom światła obserwować możemy to zjawisko.

Co zwiastuje to zjawisko?

Reklama

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, aby powstało zjawisko halo, potrzebne są chmury piętra wysokiego: cirrus lub cirrostratus. Chmury te występują przed czołem frontu ciepłego lub chłodnego. Dlatego też obserwacja kręgu wokół słońca lub księżyca zapowiada załamanie pogody. Samo w sobie nie jest niczym złym, tak samo jak chmury cirrus i cirrostratus. One jednak poprzedzają nadejście frontu ciepłego bądź frontu chłodnego, z którym związana jest już strefa opadowa.

halo, halo,czym jest halo
Małgorzata Gajewska

Jaki i kiedy je obserwować?

Gdy patrzymy na mapy pogodowe i widzimy nadciągający front ciepły (częściej) bądź chłodny a niebo nie jest w pełni niebieskie, tylko widzimy powłokę z chmur, przez które prześwituje słońce, to wtedy jest duża szansa na obserwację zjawiska halo.

Czym jest efekt halo?

Często też możemy spotkać się z określeniem EFEKT HALO. Choć stosuje się to określenie też na zjawisko optyczne, to nie jest to do końca poprawne. Efekt halo w psychologii oznacza bowiem tendencję do automatycznego, pozytywnego lub negatywnego przypisywania cech osobowościowych na podstawie pierwszego wrażenia.

Reklama

Wiadomości

Reklama