Przejdź do treści

Huragan Ian coraz bliżej kategorii 5. Do tej pory tylko 4 inne huragany osiągnęły tę kategorię przy uderzeniu w USA.

USA. Huragan Ian coraz bliżej kategorii 5. Do tej pory tylko 4 inne huragany osiągnęły tę kategorię przy uderzeniu w USA. Poniżej przedstawimy te huragany.

Huragan Ian staje się huraganem 4 kategorii.

Huragan Ian przerodził się w “niezwykle niebezpieczny” huragan kategorii 4, w którym utrzymują się wiatry o prędkości 246 km na godzinę według stanu na w środę. Zatem huragan Ian nasilił się zaledwie na kilka godzin przed spodziewanym uderzeniem w południowo-zachodnie wybrzeże Florydy.

Co więcej, jest duże prawdopodobieństwo, że huragan osiągnie najwyższą — piątą kategorię.

Huragan Ian coraz bliżej kategorii 5. Do tej pory tylko 4 inne huragany osiągnęły tę kategorię przy uderzeniu w USA.
AP / AP

5 kategoria w skali Saffira-Simpsona

Siła huraganu mierzona jest w skali wiatru Saffira-Simpsona. Skala zaczyna się od kategorii 1, gdzie wiatr ciągły wieje z szybkością 119-153 km/h. Huragan taki może powodować uszkodzenia zewnętrzne budynków, drzew i linii energetycznych – aż do “katastrofalnej” kategorii 5.

W huraganie kategorii 5 wiatr ciągły wieje z prędkością 250 km/h lub większą. Podczas gdy słabsze huragany mogą oderwać gonty lub kawałki dachów, kategoria 5 powoduje całkowite zerwanie dachów domów, budynków użytkowych i przemysłowych. Całkowite zniszczenie niektórych budynków z możliwością całkowitego rozwiania mniejszych konstrukcji. Powodzie na dużym terenie. 

Do tej pory zarejestrowano jedynie cztery huragany kategorii 5, które uderzyły w USA.

Huragan Labor Day – 1935 rok

Pierwszy zarejestrowany huragan kategorii 5 uderzył w USA w 1935 roku, zanim huragany zaczęły otrzymywać ludzkie nazwy. Znany jako huragan z okazji Święta Pracy, wzmocnił się, gdy przedostał się z Bahamów nad Florydę, gdzie dotarł Florida Keys 2 września 1935 roku jako kategoria 5.

Huragan Camille – 1969 rok

Huragan Camille najpierw uderzył w Kajmany i Kubę, zanim przedostał się przez Zatokę Meksykańską i stał się huraganem kategorii 5. Utrzymał tę intensywność, gdy uderzył na wybrzeżu Missisipi 17 sierpnia 1969 roku.

Camille był tak silny, że zniszczył wszystkie instrumenty rejestrujące wiatr w obszarze uderzenia, więc jego rzeczywista moc wiatru nigdy nie będzie znana – ale według NOAA jego wiatry oszacowano na około 320 km na godzinę.

Huragan Andrew – 1992 rok

Huragan Andrew przemieścił się między Bermudami a Portoryko, skręcił na zachód i eskalował do kategorii 4. Na krótko osłabł nad Bahamami, ale odzyskał siły nad Florydą 24 sierpnia 1992 roku. Następnie dotarł do środkowego wybrzeża Luizjany jako kategoria 3.

Andrew podobnie jak Camille zniszczył przyrządy do pomiaru wiatru, ale zmierzono niektóre podmuchy. Instrument w prywatnym domu zmierzył podmuchy o sile 283 km/h. W 2004 roku naukowcy opublikowali ponowną analizę intensywności huraganu Andrew, stwierdzając, że huragan uderzył w Florydę jako kategoria 5.

Dwadzieścia trzy osoby zginęły w USA, a trzy na Bahamach w wyniku huraganu Andrew. Spowodował szkody o wartości 26,5 miliarda dolarów – 1 miliard dolarów w Luizjanie, a reszta na południu Florydy.

Huragan Michael – 2018 rok

Huragan Michael rozpoczął się jako burza tropikalna z wiatrami o prędkości 80 km na godzinę – ale zaledwie 72 godziny później wzmocnił się do huraganu kategorii 5. Nadciągnął nad Florydę 10 października 2018 r. z maksymalnym utrzymującym się wiatrem 256 km/h.

Podsumowanie

Wszystkie cztery z tych huraganów zostały uznane za burze tropikalne zaledwie trzy dni przed uderzeniem w ląd. Wszystkie też gwałtownie się wzmocniły do kategorii 5.

Burze, które nie osiągają kategorii 5, mogą być również niebezpieczne i śmiertelne. Huragan Harvey, był kategorią 4, kiedy uderzył w Teksas 25 sierpnia 2017 r. Harvey zabił 68 osób – stając się najbardziej śmiercionośną burzą w USA od czasu huraganu Sandy, która zabiła 72 osoby w 2012 roku, zgodnie z raportem National Hurricane Center.

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.