Przejdź do treści

Intensywne gradobicie w Boliwii. Miejscami spadło 60 cm gradu. 31.10.2021

Potężna burza uderzyła w miasto Tarija w Boliwii 31.10.2021 roku przynosząc intensywne i długie gradobicie. Akumulacja gradu miejscami wynosiła ponad 60 cm. A miasto wyglądało jakby przeszła burza śnieżna.

Miasto Tarija znajduje się w południowej części kraju, około 869 km na południe od La Paz, jednej z dwóch stolic Boliwii (Tak — Boliwia ma dwie stolice. Więcej tu).

Zdjęcia i filmy uchwycone w różnych częściach miasta pokazują rzeki wody i gradu spływające ulicami. Burza zaczęła się po południu (czasu lokalnego) w niedzielę. Burza, a raczej burze przemieszczały się w jednej linii. Taki układ nazywamy Training Storms. Z tego też powodu nastąpiła akumulacja gradu, która miejscami wynosiła ponad 60 cm. Opady i gradobicia trwały do godzin wieczornych.
Krajobraz po przejściu burz przywoływał na myśl widok z całkiem sensownej zimy, podczas której przeszła burza śnieżna. A w październiku na półkuli południowej mamy praktycznie wiosnę.

Gradobicie. Jak tworzy się grad?

Grad tworzy się najczęściej w mocno wypiętrzonych chmurach Cumulonimbus. Najczęściej pada wraz z silnym opadem deszczu. W środkowej części chmury kłębiastej tworzą się kryształki lodu. Są one swoistymi zaczątkami gradzin. Porwane przez prądy wstępujące unoszą się do górnej części chmury. Ta jest zdecydowanie chłodniejsza, przez co kryształki się powiększają. Pod wpływem swojego ciężaru lub gdy gradzina trafi na słabszy sektor prądu wstępującego — opada. Opadając, natrafia na cieplejsze powietrze oraz na kropelki wody, które zderzając się z gradziną, natychmiast ulegają krystalizacji. Gradzina znów się powiększa. Natrafiając na prąd wznoszący, znów trafia w górną warstwę chmury. I cykl się powtarza aż do momentu gdy prądy wstępujące nie są w stanie utrzymać takiej gradziny. Ta wtedy opada na ziemię.

Jak powstaje grad? [INFOGRAFIKA] - Podróże
Jak powstaje grad. Źródło: PAP.

Tarija znajduje się na wysokości około 1828 metrów, co czyni miasto podatnym na takie burze. Spowodowane jest to tym, że jest bliżej poziomu zamarzania. Ponieważ powietrze zazwyczaj ochładza się wraz ze wzrostem wysokości, wyższe wysokości są chłodniejsze niż niższe wysokości. Dodatkowo okoliczne góry mogą często działać jako centralny punkt rozwoju burz, ponieważ burze tworzą się wokół tego miasta prawie codziennie.

Inne wiadomości.

Reklama