Silne opady śniegu i ochłodzenie. Przejście niżu 27 i 28 marca.
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Chwilowe ocieplenie
W ostatnich dniach notowaliśmy bardzo przyjemne temperatury. W środę temperatury mogą lokalnie wzrosnąć do 20 stopni Celsjusza. Podobnie w czwartek i piątek. W szczególności na zachodzie i południu Polski. Związane będzie to z cyrkulacją południowozachodnią. Dzięki temu do Polski wpływa ciepłe powietrze z południa Europy.
Niestety zacznie się to zmieniać w sobotę, kiedy to od zachodu zacznie płynąć chłodniejsze powietrze z zachodu Europy. W miarę przemieszczania się kolejnych niżów spłynie do Polski arktyczne powietrze z północy.
Mróz w poniedziałek i wtorek.
Od poniedziałku zanotujemy znaczne ochłodzenie. Wtedy oscylować będą w granicach od 2 do 4°C. Nocą z poniedziałku na wtorek jeszcze większy spadek. We wtorek nad ranem w całym kraju od -2 do -6°C, jedynie na wybrzeżu powyżej zera. We wtorek temperatury będą wzrastały delikatnie powyżej zera. Nocą z wtorku na środę w całym kraju temperatury poniżej zera od -2 do -8°C. Jedynie na wybrzeżu 2 °C powyżej zera.
Intensywne opady mokrego śniegu.
Nocą z niedzieli na poniedziałek nad Polskę wkroczy niż atmosferyczny z systemem frontów. Przyniesie on opady deszczu, przechodzące w opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego, lepkiego śniegu. Według wyliczeń modeli numerycznych do północy (noc z niedzieli na poniedziałek) opady będą występować w szczególności w Polsce południowo zachodniej.
W kolejnych godzinach sukcesywnie będą przemieszczać się w kierunku północno wschodnim, a strefa opadów będzie się powiększać. Koło godziny 12:00 w poniedziałek opady deszczu będą występowały w województwach południowo wschodnich, natomiast im dalej na północny zachód tym opady będą zmieniać się w opady mieszane oraz opady mokrego śniegu. Mokry śnieg będzie występował szczególnie w Polsce północnej oraz centralnej. Nocą z poniedziałku na wtorek strefa nadal będzie przemieszczać się w kierunku wschodnim i będzie obejmować przede wszystkim województwa centralne oraz wschodnie, a we wtorek w godzinach przedpołudniowych powinna już opuścić nasz kraj.
Według wyliczeń modeli najwięcej śniegu spadnie w województwach w centralnych, a przede wszystkim w województwie łódzkim, mazowieckim, na południu województwa podlaskiego oraz w województwie lubelskim.
Silny wiatr pod koniec marca.
W modelach numerycznych widać jeden możliwy epizod silniejszego wiatru. Związany on będzie z niżem, który przemieszczać się będzie nad Morzem Bałtyckim, niedaleko północnych granic Polski. To spowoduje zwiększony gradient ciśnienia, a wraz z nim silniejsze porywy wiatru po jego południowej i zachodniej stronie.
Silniejszy epizod wiatrowy wyliczany jest na 27 i 28 marca. Według aktualnych wyliczeń silne porywy wiatru pojawią się wieczorem 27 marca i w Polsce południowej osiągną do 70 km/h. Natomiast w niedzielę najsilniej wiać będzie w Polsce centralnej oraz wschodniej. Lokalnie porywy osiągną tam do 80 km/h.