Przejdź do treści

Intensywne opady śniegu i silny wiatr. Możliwe zawieje i zamiecie. Kolejny niż nad Polską.

Już we wtorek wejdzie od zachodu ciepły front związany z kolejnym niżem. Przyniesie w wielu miejscach silne opady najpierw śniegu, a następnie mieszane i deszczu. Tym razem towarzyszyć temu będzie silny wiatr, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne w pierwszej fazie przechodzenia frontu.

[bdp_ticker ticker_title=”LIVE” theme_color=”#8c0000″ font_color=”#0a0000″ font_style=”bold” autoplay=”false” limit=”1″ category=”224″]

opady sniegu, silny wiatr

Wędrówka frontu ciepłego od zachodu Polski.

Front Ciepły związany z niżem wchodzić będzie do Polski w godzinach przedpołudniowych. Związana z nim strefa opadów zacznie zaznaczać się na krańcach zachodnich między 6-9 rano. Następnie przesuwać się będzie na wschód i południowy wschód. Przed frontem występować będą silne opady śniegu. Szczególnie obficie padać będzie na zachodzie kraju oraz na Kujawach i w Wielkopolsce. Lokalnie może spaść od 8-12 cm śniegu. Za frontem napływać będzie cieplejsze powietrze. Tam opady przejdą w deszcz.

W dodatku na zachodzie i południowym zachodzie wzrośnie prędkość wiatru (w porywach wyliczenia wskazują na 60-85 km/h) co na czele frontu powodować będzie zamiecie i zawieje śnieżne. Z biegiem godzin strefa obejmować będzie pozostały obszar Polski. Opady powinny jednak słabnąć.

opady śniegu, opady śniegu,silny wiatr
Prognozowana wędrówka opadów związanych z frontem atmosferycznym we wtorek. ECMWF HRES
opady śniegu, opady śniegu,silny wiatr
Prognozowana wędrówka opadów związanych z frontem atmosferycznym we wtorek. GFS
opady śniegu, opady śniegu,silny wiatr
Prognozowana wędrówka opadów związanych z frontem atmosferycznym we wtorek. ICON-EU

Bardzo trudne warunki na drogach

Poprzednie dwa niże dotarły do nas z południa. Zawierały w sobie dużo wilgoci. Jednak nie towarzyszył im silny wiatr. Tym razem sytuacja jest już inna. Niże wędrować zaczynają z zachodu i będą nieść ze sobą też silny i porywisty wiatr. Pierwszy z nich jutro dotrze nad Polskę. Kolejny w środę/czwartek (ale to temat na inny artykuł).

Wróćmy jednak do jutra. W wielu miejscach opady będą przechodzić ze śniegu w deszcz ze śniegiem i deszcz. Temperatura dodatnia szczególnie na tyłach frontu sprawi, że będzie on topnieć, a na drogach zacznie zalegać błoto pośniegowe. Na drogach będzie niebezpiecznie.
Opady mokrego i ciężkiego śniegu powodują też silne ograniczenie widoczności. Mogą być przerwy w dostawach energii.

opady śniegu, opady śniegu,silny wiatr
Prognozowane najsilniejsze porywy wiatru we wtorek.

Aktualności Live (poczekaj na załadowanie)

Źródła map: WX ChartsMeteologix.comICM Meteo, IMGW