Przejdź do treści

W Kalifornii spadło ponad 5 metrów śniegu. Kalifornijczycy się z tego cieszą. Wyjaśniamy dlaczego.

Intensywne opady śniegu i przyrost pokrywy śnieżnej w górach Sierra Nevada o 5 metrów. Sparaliżowany ruch i transport. Odcięte od prądu i łączności zostało wiele miejscowości. Mimo tego mieszkańcu cieszą się z tych opadów. Wyjaśniamy dlaczego.

w kalifornii
Fot. Boreal Mountain California

Potężne opady śniegu

Reklama

Po okresie ekstremalnej suszy, występującej w Kalifornii, która powodowała niedobory wody oraz pożary pojawiły się długotrwałe i intensywne opady śniegu. Śniegu miejscami spadło tak dużo, że pobite zostały kilkudziesięcioletnie rekordy.

Do wtorku, miejscami w Kalifornii spadło do 5,2 metra białego puchu. Między innymi w przełęczy Donner Pass na wschód od  Sacramento. Naukowcy podają, że grudzień 2021 jest jednym z najbardziej śnieżnych miesięcy, patrząc na grudnie od 1970 roku. Zbierając pomiary w ostatnich dniach, musieli pokonać tylko 45 metrów od drzwi laboratorium, co zajęło im ponad 40 minut!

w kalifornii, w kalifornii,Intensywne opady śniegu
Źródło: lukaszx2

Reklama

Główny naukowiec Sierra, Andrew Schwartz podkreśla jednak, że ilość śniegu wciąż jest za mała, aby znacząco wpłynąć na zmiany wywołane przez panującą w poprzednich tygodniach suszę. Ponadto dane na nadchodzące miesiące, nie wróżą zbyt dużej ilości nowych opadów.

Topniejąca pokrywa śnieżna w górach Sierra Nevada

Kierownik stacji badawczej Sierra dodaje, że wysokogórska pokrywa śnieżna służy im za naturalny zbiornik łagodzący suszę. Reasumując – im więcej przybędzie śniegu, tym bardziej ograniczą suszę. Wiosenne topnienia powoli uwalniają zmagazynowaną wodę zamkniętą w tonach śniegu. Sezon wiosenny kipi wilgocią, a należy zaznaczyć, że pokrywa śnieżna w Sierra Nevada to praktycznie 30% magazynu słodkiej wody w Kalifornii, jak podaje Kalifornijski Departament Zasobów Wodnych. Zeszły rok 2020 naznaczony był z kolei ekstremalnie niskim stanem pokrywy śnieżnej. W efekcie wszelakie zbiorniki uzupełniane poprzez wiosenne roztopy wciąż są poniżej normy, na skalę wręcz historyczną!

w kalifornii, w kalifornii,Intensywne opady śniegu
Różnice w pokrywie śnieżnej gór Sierra Nevada

Prosty przykład: zbiornik jeziora Oroville jest tylko w 37% pełen, co porównując do średniej historycznej, wynoszącej 71% stanowi katastrofalnie mało. Umiejscowiona na terenie elektrownia wodna została tego lata zamknięta z powodu zbyt niskiego poziomu wód. 2021 rok zapisał się w Kalifornii jako ekstremalnie suchy od 126 lat. Lipiec okazał się absolutnym rekordzistą pod względem suszy, odkąd w ogóle zaczęto zbierać takie pomiary, czyli od około 1895 roku.

Coraz bardziej ekstremalny klimat kalifornijski

Reklama

Kalifornijski klimat słynie także z pory deszczowej przynoszącej silne burze, wysycone wilgocią z Oceanu Spokojnego. Takie burze nazywane są rzekami atmosferycznymi. Równomiernie z przyśpieszeniem zmian klimatycznych i zwiększającą się średnią temperaturą w czasie zim, mogłoby się zdawać, że opadów śniegu będzie coraz mniej. Niestety, póki co to się sprawdza.

w kalifornii, w kalifornii,Intensywne opady śniegu
Twitter – @PrideOCucamonga

Na szczycie gór Sierra Nevada przybywa opadów deszczu w porze deszczowej, ale ubywa ilości pokrywy śnieżnej. Wróży to coraz intensywniejsze w dotkliwości ekstremalne warunki pogodowe. Mieszkańcy Kalifornii zmagają się ze skrajnie suchymi oraz mokrymi porami. Atmosferyczne burze powodują duże zniszczenia falą powodziową, zaś ekstremalne susze generują potężne niedobory wody w kolejnym roku. Warunki panujące na szczycie zmienią się z zamieci śnieżnej na totalnie bezśnieżne zimy.

Każdy z powyższych elementów niesie za sobą duże konsekwencje kryzysu klimatycznego, w jakim pogrąża się Kalifornia. Każdorazowy „atak zimy” jest więc tam widziany z uśmiechem na twarzy a na pewno z błyskiem nostalgii w oczach naukowców.

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama