Przejdź do treści

Intensywne opady śniegu i ulewy. Niże przyniosą atak zimy na południu Polski.

Intensywne opady śniegu i ulewy. W tym tygodniu niże tworzące się nad Morzem Śródziemnym przyniosą atak zimy oraz ulewy. Szczególnie w centrum i na południu Polski. Sprawdźmy jak wyglądają najnowsze wyliczenia.

intensywne opady śniegu
Atak zimy na Węgrzech / PAP / GYORGY VARGA

Niż JANA

Reklama

W nocy z poniedziałku na wtorek utworzy się nowy niż nad zachodnimi wybrzeżami Francji. DWD nadało mu imię Jana. Będzie się przemieszczał przez Francję, południowe Niemcy, Austrię i Słowację.

Niż genueński przyniesie ulewy i śnieżyce w Europie

Kolejny niż utworzy się nad Zatoką Genueńską i będzie powoli przemieszczał na północny wschód Europy. Niże genueńskie znane sa z dużych zasobów wilgoci. Tak też będzie tym razem. Przynosić będzie nad Europą ulewy i śnieżyce. Na jego wschodnim wycinku utworzy się w nocy z czwartku na piątek zatoka niskiego ciśnienia. Na niej powstanie kolejny niż, który przyniesie nad południowowschodnią Polskę wielkoskalowe opady deszczu i mokrego śniegu.

intensywne opady śniegu, intensywne opady śniegu,załamanie pogody
Niż genueński po lewej.

Załamanie pogody spowodowane niżem Jana

Reklama

Wszystkie modele wskazują już zgodnie załamanie pogody na południu i w centrum Polski rozpoczynające się w środę. Wtedy też wkroczą nad Polskę centralną i południową wielkoskalowe opady deszczu oraz opady mieszane. Z upływem dnia w północnym sektorze niżu pojawią się opady śniegu. Miejscami intensywne. Na krańcach południowowschodnich możliwe burze. Nie powinny być silne.

intensywne opady śniegu, intensywne opady śniegu,załamanie pogody

Trochę inaczej widzi sytuację model ICON. Tu strefa opadów będzie wysunięta bardziej na północ, obejmując swoim zasięgiem również południe woj. mazowieckiego i podlaskiego.

intensywne opady śniegu, intensywne opady śniegu,załamanie pogody

Intensywne opady śniegu i ulewy od czwartku do soboty – GFS

Kolejna strefa opadów rozwijać się zacznie w nocy ze środy na czwartek na południowym zachodzie. W czwartek będą na południu i południowym wschodzie występować silne opady mokrego śniegu (w północnym sektorze) oraz ulewnego deszczu (w południowym sektorze). Strefa ta będzie utrzymywać się do soboty. Wtedy też zacznie zanikać i opuszczać nasz kraj.

Reklama

Miejscami spaść może do 25 cm mokrego śniegu, co wywoła istotny paraliż na południowym wschodzie. Imponująco wyglądają też sumy opadowe. Miejscami do 74 mm.

intensywne opady śniegu, intensywne opady śniegu,załamanie pogody

Intensywne opady śniegu i ulewy od czwartku do soboty – ECMWF

Strefa opadów rozwijać się zacznie w czwartek na południowym zachodzie. W czwartek będą na południu i południowym wschodzie występować silne opady mokrego śniegu (w zachodnim sektorze) oraz ulewnego deszczu (we wschodnim sektorze strefy opadowej). Strefa ta będzie utrzymywać się do piątku. Wtedy też zacznie zanikać i opuszczać nasz kraj.

Miejscami spaść może do 25 cm mokrego śniegu, co wywoła istotny paraliż na południu. Również całkiem imponująco wyglądają też sumy opadowe. Miejscami do 60 mm.

Reklama

W porównaniu jednak do modelu GFS opady umiejscowione są bardziej na południu Polski.

intensywne opady śniegu, intensywne opady śniegu,załamanie pogody

Intensywne opady śniegu i ulewy od czwartku do soboty – ICON

Model ten inaczej prognozuje najbliższe dni.
Strefa opadów wkroczy na południe i południowy wschód Polski w czwartek. Wtedy też będą występować wielkoskalowe opady deszczu. Miejscami ulewne. W piątek wkroczy następna strefa opadów. Będą to już opady mokrego śniegu. Te obejmą całą południową Polskę. Strefa ta utrzyma się do soboty. Wtedy też zacznie zanikać i opuszczać nasz kraj.

intensywne opady śniegu, intensywne opady śniegu,załamanie pogody

Miejscami spaść może do 10 cm mokrego śniegu na południu. Również całkiem imponująco wyglądają też sumy opadowe. Miejscami do 60 mm. Ale tylko na południowym wschodzie.

Dokładność prognoz

Reklama

Różnice nadal występują w prognozowanej ścieżce niżu. Część modeli sugeruje intensywne opady obejmujące w szczególności centrum i południe Polski. Pozostałe sugerują najsilniejsze opady śniegu na północnym zachodzie Polski. Będziemy obserwować i aktualizować artykuł jeśli pojawią się jakieś zmiany.

Inne wiadomości

Reklama