Przejdź do treści

Islandia: Erupcja szczelinowa nieopodal Rejkiawiku. Masyw górski Fagradalsfjall

Islandia. 3 sierpnia 2022 r. o godzinie 13:18 UTC nastąpiła erupcja szczelinowa w kompleksie wulkanicznym Krýsuvík -Trölladyngja na półwyspie Reykjanes na Islandii.

Islandia: Bieżąca sytuacja na półwyspie Reykjanes

Reklama

Erupcja, która nastąpiła 03.08 o godzinie 15:18 czasu lokalnego, prawdopodobnie nastąpiła w tym samym miejscu co rok temu. Pęknięcie, przez które wydostaje się lawa ma około 300m długości na podstawie pierwszych pomiarów. Wybuch nastąpił 25 km od Rejkiawiku i zaledwie 15 km od międzynarodowego lotniska.

islandia, islandia,wulkan,Fagradalsfjall
Miejsce erupcji. Zdjęcia: Google Maps, TerraMetrics 2022

Sam wulkan wybuchł po kilku dniach występowania trzęsień ziemi w okolicach, a dodatkowo wystąpiła również deformacja gruntu wskazująca na intruzję (przemieszczanie się) lawy pod powierzchnią ziemi.

islandia, islandia,wulkan,Fagradalsfjall
Wyraźna deformacja gruntu w okresie 20 lipca – 1 sierpnia 2022 r. Źródło: vedur.is

Punkt zapalny na mapie Islandii

Reklama

Warty uwagi jest fakt, że półwysep Reykjanes jest swego rodzaju punktem zapalnym i sejsmicznym w Islandii. Sam kraj natomiast jest położony między dwiema płytami tektonicznymi – euroazjatycką i północnoamerykańską, przez co wskutek ruchu obu tych płyt w przeciwnych do siebie kierunkach bardzo często na Islandii występują trzęsienia o różnej sile.

islandia, islandia,wulkan,Fagradalsfjall
Ułożenie płyt tektonicznych na świecie.
Autorstwa Adi4000 – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5116342

Erupcja na Reykjanes  – co dalej, ile potrwa?

Ze środowiska naukowego a także osób które na co dzień zajmują się wulkanologią słychać głosy że ta erupcja może trwać długimi latami w poszczególnych cyklach z przerwami od wypływów lawy na powierzchnię.

Na dzień dzisiejszy życie w rejonach wokół wulkanu przebiega normalnie, chociaż i tak trzeba zachować pewne zasady bezpieczeństwa, w pobliżu półwyspu nie została ewakuowana ludność, a loty międzynarodowe odbywają się bez zakłóceń.

Reklama

Z pewnością ta erupcja jest przepięknym spektaklem dla mieszkańców i przyjezdnych zafundowanym przez naturę, która pokazuje swoje piękne a zarazem groźne oblicze.

islandia, islandia,wulkan,Fagradalsfjall
Erupcja widziana okiem kamery. Źródło: YouTube, transmisja na żywo mbi.is

Autor: Kuba Czuban

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama