Islandia. 3 sierpnia 2022 r. o godzinie 13:18 UTC nastąpiła erupcja szczelinowa w kompleksie wulkanicznym Krýsuvík -Trölladyngja na półwyspie Reykjanes na Islandii.
Islandia: Bieżąca sytuacja na półwyspie Reykjanes
Erupcja, która nastąpiła 03.08 o godzinie 15:18 czasu lokalnego, prawdopodobnie nastąpiła w tym samym miejscu co rok temu. Pęknięcie, przez które wydostaje się lawa ma około 300m długości na podstawie pierwszych pomiarów. Wybuch nastąpił 25 km od Rejkiawiku i zaledwie 15 km od międzynarodowego lotniska.

Sam wulkan wybuchł po kilku dniach występowania trzęsień ziemi w okolicach, a dodatkowo wystąpiła również deformacja gruntu wskazująca na intruzję (przemieszczanie się) lawy pod powierzchnią ziemi.

Punkt zapalny na mapie Islandii
Warty uwagi jest fakt, że półwysep Reykjanes jest swego rodzaju punktem zapalnym i sejsmicznym w Islandii. Sam kraj natomiast jest położony między dwiema płytami tektonicznymi – euroazjatycką i północnoamerykańską, przez co wskutek ruchu obu tych płyt w przeciwnych do siebie kierunkach bardzo często na Islandii występują trzęsienia o różnej sile.

Autorstwa Adi4000 – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5116342
Erupcja na Reykjanes – co dalej, ile potrwa?
Ze środowiska naukowego a także osób które na co dzień zajmują się wulkanologią słychać głosy że ta erupcja może trwać długimi latami w poszczególnych cyklach z przerwami od wypływów lawy na powierzchnię.
Na dzień dzisiejszy życie w rejonach wokół wulkanu przebiega normalnie, chociaż i tak trzeba zachować pewne zasady bezpieczeństwa, w pobliżu półwyspu nie została ewakuowana ludność, a loty międzynarodowe odbywają się bez zakłóceń.
Z pewnością ta erupcja jest przepięknym spektaklem dla mieszkańców i przyjezdnych zafundowanym przez naturę, która pokazuje swoje piękne a zarazem groźne oblicze.

Autor: Kuba Czuban
Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.