Przejdź do treści

Jak silny wiatr wystąpi w środę? Analizujemy wyliczenia.

Ostatnie dni dały się nam bardzo mocno we znaki. Pojawiło się dużo informacji o niżu Bibi i silnym wietrze w środę. Sprawdźmy jak silny wiatr wystąpi w środę..

Niż Bibi i narodziny niżu wtórnego

W niektórych artykułach można było się natknąć na informację o kolejnym niebezpiecznym niżu Bibi. Dementujemy te informacje.

Niż Bibi (piękna nazwa!) powoli przemieszcza się nad Islandię i tam meandruje. System frontów będzie okludował. Ten niż nie będzie nam zagrażał. Natomiast na jego peryferiach widzimy pogłębiającą się zatokę niskiego ciśnienia.

Na tej zatoce najbliższej nocy utworzy się płytki niż wtórny. O nazwie Bibi IV (ponieważ pochodzi od niżu matki Bibi). Będzie na tyle płytki, że nie możemy mówić o wichurze czy orkanie, ale na wystarczająco, aby zaostrzyć gradient ciśnienia. Więc wiatr się pojawi i będzie z nami przez środę. Niż szybko przemieści się na wschód a wraz z nim strefa silniejszego wiatru.

Silny wiatr w środę

W nocy z wtorku na środę przewidujemy utworzenie się płytkiego niżu na zatoce niskiego ciśnienia. Niż ten utworzyć się ma nad Bałtykiem. Zwiększy się gradient ciśnienia i wzrośnie prędkość wiatru. Ten zacznie się wzmagać nad ranem w środę. Jednak będzie trwać to krótko. Najsilniejsze porywy wystąpią na Wybrzeżu oraz północy woj. pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. W porywach do 80-90 km/h. Na pozostałym obszarze do ~60-65 km/h.

Strefa ta do północy ze środy na czwartek całkowicie opuści Polskę.

Przejście frontu i oblodzenia

Zdecydowanie bardziej warto się skupić na froncie, który będzie się jutro przemieszczać przez Polskę od zachodu. Będzie to front okluzji. Na jego czele pojawią się opady śniegu i opady mieszane. To wraz ze spadającą miejscami wieczorem temperaturą poniżej zera będzie skutkować oblodzeniami.