Przejdź do treści

Jak używać świateł przeciwmgielnych? Jak jeździć we mgle? Co grozi za ich brak podczas mgły?

Mgła jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem na drodze. Ogranicza widoczność kierowcy, a gdy temperatura spada poniżej zera — szroni nawierzchnię jezdni, przez co bardzo łatwo o wypadek.
Jak używać świateł przeciwmgielnych? Jakich świateł używać podczas jazdy we mgle? Jakie są zasady poruszania się we mgle?

jak używać świateł przeciwmgielnych,
Źródło: https://www.travelers.com/

Światła przeciwmgielne

Reklama

Światła przeciwmgielne tylne są obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu (przednie są opcją). Służą do poprawy widoczności w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak mgła, deszcz, śnieg czy kurz. Jednak nie można używać ich bez ograniczeń, ponieważ mogą oślepiać innych kierowców lub utrudniać im ocenę odległości. Dlatego istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać podczas używania świateł przeciwmgielnych.

Światła przeciwmgielne przednie

Światła przeciwmgielne przednie mają za zadanie oświetlić drogę bezpośrednio przed pojazdem, dzięki czemu można lepiej dostrzec ewentualne przeszkody lub znaki drogowe. Można je włączać tylko wtedy, gdy widoczność jest ograniczona do mniej niż 50 metrów. Nie należy ich używać na jasno oświetlonych drogach, na autostradach lub w terenie zabudowanym. Ponadto należy je wyłączać, gdy zbliżamy się do innego pojazdu lub gdy jesteśmy wyprzedzani.

Światła przeciwmgielne z przodu. Kiedy ich używać?

Reklama

Jadąc we mgle, używamy świateł mijania LUB świateł przeciwmgłowych przednich. Słowo „lub” jest kluczowe, ponieważ światła przeciwmgłowe przednie są wyposażeniem opcjonalnym i nie każdy samochód je posiada. Co ważne — światła te można używać od zmierzchu do świtu.

Kodeks: „Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza”.

Światła przeciwmgielne tylne

Światła przeciwmgielne tylne mają za zadanie sygnalizować naszą obecność innym kierowcom, którzy jadą za nami. Można je włączać tylko wtedy, gdy widoczność jest ograniczona do mniej niż 50 metrów. Nie należy ich używać na suchych i czystych drogach, ponieważ mogą być mylone ze światłami hamowania lub awaryjnymi. Ponadto należy je wyłączać, gdy widoczność się poprawia lub gdy zatrzymujemy się na postoju.

Jak używać świateł przeciwmgielnych z tyłu?

Reklama

Światła przeciwmgielne z tyłu włączamy TYLKO jeśli mgła jest bardzo gęsta i ogranicza widoczność poniżej 50 metrów. Jeśli na pewnym odcinku mgła jest słabsza, jesteśmy zobowiązani światła te wyłączyć. To bardzo silne światło, które włączone podczas słabej mgły mocno oślepi kierowcę jadącego za nami.

Kodeks: „Kierującym pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.”

jak używać świateł przeciwmgielnych, jak używać świateł przeciwmgielnych,mgła

Możesz oślepić innych!

Światła przeciwmgielne tylne są bardzo silnie świecącymi światłami (taka jest ich rola) dlatego mogą oślepiać. Kierowców za nami. Nie należy używać świateł przeciwmgielnych, gdy nie ma mgły lub gdy jest ona bardzo słaba. Światła przeciwmgielne powinny być używane tylko wtedy, gdy widoczność jest ograniczona do 50 metrów lub mniej. Należy również pamiętać o wyłączeniu świateł przeciwmgielnych, gdy mijamy inny pojazd lub gdy jesteśmy na oświetlonej drodze. Oślepianie światłami przeciwmgielnymi jest karalne i może skutkować mandatem lub nawet odebraniem prawa jazdy.

Jak poznać, że trzeba użyć świateł przeciwmgielnych?

Reklama

Jak jednak ocenić, jaką mamy widoczność? Pomogą nam słupki kilometrowe rozstawione na skraju drogi. W Polsce ustawione są co 100 metrów. Jeśli więc nie widzimy najbliższych słupków znajdujących się przed nami, włączenie światła przeciwmgielnego tylnego może być niezbędne.

Mandat za nieprawidłowe korzystanie ze świateł przeciwmgielnych

Za używanie światła przeciwmgielnego tylnego w lepszych warunkach niż opisane grozi mandat w wysokości 100zł i 2 punkty karne. Jeśli natomiast warunki wymagają stosowania tego światła a my jedziemy bez – narażamy się na mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne.

Jaki rodzaj świateł podczas jazdy we mgle wybrać?

Podczas gdy jest zmniejszona przejrzystość powietrza (np. mgła) kierowca zobowiązany jest do używania świateł mijania, oraz jeśli zachodzą odpowiednie przesłanki — świateł przeciwmgielnych.

Reklama

Kodeks Ruchu Drogowego: „W czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, kierujący jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.

Wnioski: NIE UŻYWAMY ŚWIATEŁ DO JAZDY DZIENNEJ. Z racji ich budowy inaczej rozpraszają światło, oślepiając jadących z przeciwka. Pogarszają też widoczność kierowanego pojazdu (często włączone są tylko reflektory przednie).

Kliknij w nasz artykuł na temat świateł dziennych i mijania.

jak używać świateł przeciwmgielnych, jak używać świateł przeciwmgielnych,mgła
Źródło: https://www.kirklandhonda.com/

Jazda we mgle. Zachowaj bezpieczny odstęp.

Ważne, aby zachować odstęp nie mniejszy niż umowne 2 sekundy za pojazdem, który jedzie przed nami. W gęstej mgle mamy tendencję do podjeżdżania bliżej samochodu jadącego przed nami. Wynika to z faktu, że bierzemy auto jadące przed nami za punkt odniesienia na drodze. Również światło przeciwmgielne tylne może utrudnić nam rozpoznanie hamowania samochodu przed nami.

Skup się maksymalnie na drodze.

Reklama

Podczas jazdy w gęstej mgle skupmy się maksymalnie na drodze. Ograniczmy rozmowy z pasażerami. Wyłączmy radio. Włączmy prócz wzroku słuch. Jeśli jesteśmy przed przejazdem kolejowym, opuśćmy szyby — nasłuchujmy czy nie jedzie pociąg.

Jedźmy spokojnie. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Jedźmy tak, aby móc się zatrzymać na odcinku drogi widocznym we mgle. Jedźmy przewidywalnie i nie hamujmy gwałtownie. Lepiej jechać wolniej, ale dojechać. Brawurowa jazda zupełnie nie jest wskazana.

Nie wyprzedzaj podczas gęstej mgły!

Unikajmy wyprzedzania we mgle. Bardzo łatwo wtedy o wypadek. Jeśli jednak konieczne jest wyprzedzenie, lub ominięcie innego pojazdu to poza terenem zabudowanym musimy prócz sygnału świetlnego zasygnalizować swój manewr krótkim sygnałem dźwiękowym.

Sytuacja awaryjna w gęstej mgle.

Generalnie starajmy się zjechać na przydrożny parking. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, a sprawa jest nagła, to zatrzymajmy pojazd całkowicie poza pasem jezdni. Włączamy wtedy światła awaryjne.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama