Mgła jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem na drodze. Ogranicza widoczność kierowcy, a gdy temperatura spada poniżej zera — szroni nawierzchnię jezdni, przez co bardzo łatwo o wypadek.
Jak używać świateł przeciwmgielnych? Jakich świateł używać podczas jazdy we mgle? Jakie są zasady poruszania się we mgle?

Jaki rodzaj świateł podczas jazdy we mgle wybrać?
Podczas gdy jest zmniejszona przejrzystość powietrza (np. mgła) kierowca zobowiązany jest do używania świateł mijania, oraz jeśli zachodzą odpowiednie przesłanki — świateł przeciwmgielnych.
Kodeks Ruchu Drogowego: „W czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, kierujący jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. ”
Wnioski: NIE UŻYWAMY ŚWIATEŁ DO JAZDY DZIENNEJ. Z racji ich budowy inaczej rozpraszają światło, oślepiając jadących z przeciwka. Pogarszają też widoczność kierowanego pojazdu (często włączone są tylko reflektory przednie).
Kliknij w nasz artykuł na temat świateł dziennych i mijania.

Światła przeciwmgielne z przodu. Kiedy ich używać?
Jadąc we mgle, używamy świateł mijania LUB świateł przeciwmgłowych przednich. Słowo „lub” jest kluczowe, ponieważ światła przeciwmgłowe przednie są wyposażeniem opcjonalnym i nie każdy samochód je posiada. Co ważne — światła te można używać od zmierzchu do świtu.
Kodeks: „Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza”.
Jak używać świateł przeciwmgielnych z tyłu?
Światła przeciwmgielne z tyłu włączamy TYLKO jeśli mgła jest bardzo gęsta i ogranicza widoczność poniżej 50 metrów. Jeśli na pewnym odcinku mgła jest słabsza, jesteśmy zobowiązani światła te wyłączyć. To bardzo silne światło, które włączone podczas słabej mgły mocno oślepi kierowcę jadącego za nami.
Kodeks: „Kierującym pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.”

Jazda we mgle. Zachowaj bezpieczny odstęp.
Ważne, aby zachować odstęp nie mniejszy niż umowne 2 sekundy za pojazdem, który jedzie przed nami. W gęstej mgle mamy tendencję do podjeżdżania bliżej samochodu jadącego przed nami. Wynika to z faktu, że bierzemy auto jadące przed nami za punkt odniesienia na drodze. Również światło przeciwmgielne tylne może utrudnić nam rozpoznanie hamowania samochodu przed nami.
Skup się maksymalnie na drodze.
Podczas jazdy w gęstej mgle skupmy się maksymalnie na drodze. Ograniczmy rozmowy z pasażerami. Wyłączmy radio. Włączmy prócz wzroku słuch. Jeśli jesteśmy przed przejazdem kolejowym, opuśćmy szyby — nasłuchujmy czy nie jedzie pociąg.
Jedźmy spokojnie. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Jedźmy tak, aby móc się zatrzymać na odcinku drogi widocznym we mgle. Jedźmy przewidywalnie i nie hamujmy gwałtownie. Lepiej jechać wolniej, ale dojechać. Brawurowa jazda zupełnie nie jest wskazana.
Nie wyprzedzaj podczas gęstej mgły!
Unikajmy wyprzedzania we mgle. Bardzo łatwo wtedy o wypadek. Jeśli jednak konieczne jest wyprzedzenie, lub ominięcie innego pojazdu to poza terenem zabudowanym musimy prócz sygnału świetlnego zasygnalizować swój manewr krótkim sygnałem dźwiękowym.
Sytuacja awaryjna w gęstej mgle.
Generalnie starajmy się zjechać na przydrożny parking. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, a sprawa jest nagła, to zatrzymajmy pojazd całkowicie poza pasem jezdni. Włączamy wtedy światła awaryjne.