Przejdź do treści

Jazda na światłach dziennych we mgle. Spostrzeżenia Jarosława Turały

Jazda na światłach dziennych we mgle. Spostrzeżenia Jarosława Turały

Reklama

Witajcie. Poranek przynosi nam piękną i słoneczną aurę. Jedynie na północnym wschodzie. W Kielcach oraz Jeleniej Górze mamy mgłę, ale powinna ona ustąpić do południa. Szykuje się więc bardzo piękny i nieco bardziej rześki dzień.

Weszliśmy już jakiś czas temu w okres, w którym może zdarzyć się zamglenie lub gęsta mgła. Ostatnie dni pokazały, że o poranku widzialność może spaść do niemal 30 m. Jest klimatycznie, wilgotno, ale czy wszędzie jest tak pięknie i różowo??

Reklama

Otóż nie.

Jazda na światłach dziennych we mgle. Spostrzeżenia Jarosława Turały
https://www.facebook.com/meteoexpert/

Kiedyś to było

Pamiętacie, jak zdawało się na prawo jazdy? Zanim zaczynało się egzamin, należało ustawić sobie lusterka, zapiąć pasy i….włączyć światła mijania (już piszę o okresach, kiedy było to obowiązkowe 365 dni w roku). Wydawać by się mogło, że ilość kierowców, którzy mają to prawo jazdy zdane, a nie posmarowane masłem jest naprawdę sporo.

Na pewno?

Automatyka

Reklama

W dobie dzisiejszych luźnych, bardzo nowoczesnych czasów, obserwuję jedno – niestety automatyka „wszechświata” robi wszystko, aby zwoje mózgowe powoli się rozwijały (a to niedobrze).

W mediach słyszy się niemal codziennie o złapanym nawalonym jegomościu, który i tak ma zakaz prowadzenia pojazdów, ale chciał po bułkę do Lidla podjechać. We wszelakich ogólnopolskich akcjach Polska Policja apeluje o nie wsiadanie za kółko po spożyciu alko – Bardzo dobrze – oraz wyrywkowo gdzieniegdzie potrafi się z patrolem ustawić na tzw. „trzeźwy poranek”.

Tymczasem obok telefonu w łapie zaczyna nas dosięgać jeszcze jeden, wydawać by się mogło – błahy i nieznaczący problem – UMIEJĘTNOŚĆ KORZYSTANIA ZE ŚWIATEŁ MIJANIA / PRZECIWMGŁOWYCH / DO JAZDY DZIENNEJ.

W mgle na dziennych

Reklama

Wspomniałem wcześniej, że automatyka niektórym rozwija zwoje mózgowe i po cichu zwalnia z logicznego myślenia. Tylko w tej kwestii również chodzi o bezpieczeństwo, a nie pitu pitu.

Ostatnie mgliste dni to dosłownie PATOLOGIA kierowców, którzy używają świateł do jazdy dziennej – UWAGA !!! PRZY WIDZIALNOŚCI POZIOMEJ PONIŻEJ 200M nabiera tempa.

„No przecież jest k…a dzień”

Reklama

” Automat nie przestawił”…..

Jadąc ostatnio (w te mgliste dni) na drodze ekspresowej S14 z dozwoloną prędkością 120 km/h widziałem niejednego „ANANASA” (chociaż nie wiem, może Ananas ma uczucia i właśnie go obrażam), który (i tu też uwaga-większość to byli mężczyźni) sunie w pełnej mgle jedynie na przednich ledach. Miałem taką sytuację, że wyprzedzając, nagle pojawiła mi się jakaś niewielka bryła przypominająca pojazd silnikowy, który na oko mógł jechać 90 km/h. Wyłania się taka „anegdota”, a Ty musisz reagować, bo wjedziesz mu w tyłek i zdarzenie gotowe.

LUDZIE!!! POSIADANIE LUKSUSOWYCH, NOWYCH SAMOCHODÓW NIE ZWALANIA WAS Z MYŚLENIA!!!! WEŹCIE SIĘ KU..A W GARŚĆ I ZACZNIJCIE MYŚLEĆ.

Reklama

Przykład z dawnych lat. Ulewa, widzialność mocno ograniczona. Snuję się do pracy i trafiam na panią, która jedzie oczywiście na dziennych światłach. Traf chciał, że miejsce docelowe mieliśmy niemal to samo. Wysiadając pytam – „Dlaczego w taką pogodę jedzie Pani na światłach dziennych. Z tyłu jest Pani niewidoczna” – Wiecie jaką odpowiedź dostałem? – „Pewnie się żarówki przepaliły”…..Kurtyna.

YouTube player

Przeciwmgielne tylne…

Inną plagą jest nieumiejętne korzystanie ze świateł przeciwmgłowych tylnych. Dla przypomnienia korzystać można z nich jedynie, gdy widzialność pozioma spada poniżej 50 m. Tym razem w jeździe miejskiej przekonałem się, że człowiek też jednak zawodny. – „Skoro jechałem we mgle, a teraz już tej mgły nie ma, no to co? Może jeszcze będzie – Nie będę wyłączał”. Nie zastanawiałem się, czy ludki znają się na kontrolkach w swoich autach i czy rzeczywiście ważniejsze są portale społecznościowe na światłach (gdy stoją). Światła przeciwmgłowe tylne naprawdę dają ostre światło i po prostu rażą w ryło. I tutaj wychodzi właśnie brak ogarnięcia się podczas prowadzenia pojazdów.

Kampania potrzebna od zaraz

Może ktoś wpadnie na pomysł i zrobi kampanie dotyczącą doboru świateł do aktualnych warunków? Czy Polska Policja może zatrzymywać (nie od razu karać) i uświadamiać kierowcom, że takim „automatycznym” zachowaniem mogą spowodować zagrożenie?

Pewnie do tego nie dojdzie, bo ktoś uzna, że to przecież nieistotna sprawa 🙁.

Na koniec jeszcze jedno. W środkach masowego przekazu przed 1 listopada trąbili o akcji „znicz”. Patrole, kontrole, wypadki, pijani i Wiecie co? Przemierzając naprawdę srogą ilość kilometrów (jak co roku), nie mijałem ani jednej (ANI JEDNEJ) kontroli policyjnej. Może tym razem chodziło o akcję – „Kup Pan znicz od policjanta”.

Jeśli czytacie ten post – Zastanówcie się, jak to u Was jest. Bo problem „świateł” naprawdę nabiera rozpędu.

Jeździjcie bezpiecznie. Pamiętajcie o oponach.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Reklama