Przejdź do treści

Już wieczorem możliwe silne burze na terenie zachodniej Polski 25.07.2022

Na zachodzie kraju aktualnie notujemy temperatury dochodzące do 33-34 stopni. Taka stabilna aura będzie panowała do wieczora, kiedy to nad region zachodniej Polski znad terenu Niemiec nasunie się linia zbieżności wiatru wraz z chłodnym frontem atmosferycznym, która spowoduje rozwój komórek burzowych, miejscami dość silnych.

Reklama

Gdzie wystąpi szansa na najsilniejsze burze?

Zdecydowanie najsilniejszych zjawisk burzowych powinni spodziewać się mieszkańcy województwa Zachodniopomorskie oraz częściowo Lubuskiego, gdyż w tamtych regionach burze mogą być najlepiej zorganizowane i wkroczyć do nas znad terenu Niemiec jako burze połączone w układ wielokomórkowy. Burze również będą mogły występować nad terenami Wielkopolski, Kujaw, Pomorza i Dolnego śląska, lecz tam powinny być już znacznie słabsze.

Wieczorem, Wieczorem,Silne burze
Prognozowane opady o godzinie 22:00

Jakie zjawiska mogą towarzyszyć tym burzom?

Głównym zagrożeniem dzisiejszych wieczorno/nocnych burz będą silne konwekcyjne porywy wiatru, które mogą dochodzić do 75-85 km/H lub nawet w lokalnych przypadkach przekraczać 90 km/H!. Dodatkowo będą występowały intensywne opady deszczu o łącznej akumulacji 10-20 mm deszczu wraz z opadami dość drobnego gradu. Największa aktywność burz spodziewana jest na godziny 19:00-23:00. Później burze powinny już znacząco tracić na sile i całkowicie zaniknąć w drugiej części nocy.

Wieczorem, Wieczorem,Silne burze
Prognozowane porywy wiatru na godzinę 20:00 według modelu SWISS HD Nowcast (aktualizacja 11z). Najnowsze wyliczenia już nieco złagodziły siłę wiatru

Reklama

Prognoza od ESTOFEXU i 2 stopień zagrożeniami przed burzami w 3-stopniowej skali

Europejska służba prognozowania zjawisk burzowych (ESTOFEX) postanowiła objąć 2 stopień ostrzeżenia przed burzami praktycznie całe województwo zachodniopomorskie i północną część Lubuskiego. Jak napisano w prognozie głównie z powodu wystąpienia silnych porywów wiatru, które prognozuje model SWISS wzdłuż granicy polsko-niemieckiej. Pierwszym stopniem ostrzeżenia objęto resztę województwa lubuskiego i zachodnie części Wielkopolski i Pomorza, lecz tam zjawiska powinny mieć już znacznie łagodniejszy przebieg.

Wieczorem, Wieczorem,Silne burze
Prognoza od Estofexu

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Autor: Sebastian Grzegorzak

Reklama
Tagi: