Przejdź do treści

Karambol na autostradzie — co zrobić w takiej sytuacji?

Ostatnia sytuacja z karambolem na D5 w Czechach przyczyniła się do napisania tego artykułu, w którym postaram się wyjaśnić, co zrobić w sytuacji, gdy będziemy uczestnikiem karambolu.

karambol,
Źródło: @PolicieCZ

Czym jest karambol?

Reklama

Za karambol uznaje się zdarzenie, w którym brało udział co najmniej pięć pojazdów. Jest to określenie potoczne. Ustawodawca w żadnym akcie prawnym nie wspomina o karambolu (wymienione są wypadek drogowy, kolizja drogowa i katastrofa). Podobnie jak przy katastrofie uczestnicy karambolu to nie zawsze ofiary śmiertelne lub osoby ranne. Jednak nie zawsze karambol jest uznany za katastrofę (zależy to od sądu). Tyle teorii.

Gdzie najczęściej dochodzi do karambolu?

Najczęściej do karambolu dochodzi na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Tam pojazdy poruszają się bardzo szybko i w przypadku nagłego pogorszenia się warunków na drodze ryzyko takiego zdarzenia niebezpiecznie wzrasta.

Najczęściej przyczyną karambolu są:

  • Bardzo gęsta mgła adwekcyjna, która nagle ogranicza widoczność do 50-100 metrów. Część kierowców po wjechaniu w taką mgłę odruchowo gwałtownie hamuje. Inni kierowcy zaś zupełnie nie zwalniają po wjechaniu w taką mgłę, polegając na swoich hamulcach i myśli, że mgła zaraz zniknie. To oni wpadają na tych, którzy gwałtownie zwolnili i rozpoczynają karambol.
  • Rdzeń opadowy burzy śnieżnej / śnieżycy. Kierowcy, wjeżdżając w rdzeń opadowy burzy śnieżnej, napotykają na spadek widoczności nawet poniżej 50 metrów, bardzo duże opady oraz śliską nawierzchnię.
  • Rdzeń opadowy burzy. W przypadku bardzo silnych burz nawalne opady deszczu również ograniczać będą bardzo mocno widoczność. Z racji swojej lokalności tam, gdzie przechodziła burza, na autostradzie jest bardzo duża ilość wody. Wjechanie w takie miejsce może doprowadzić do zjawiska aquaplaningu i wpadnięcia w poślizg.
  • Marznące opady. Śliska nawierzchnia z powodu marznących opadów, marznącej mgły lub osadzania się szadzi bywa często przyczyną karambolu.
karambol, karambol,na autostradzie
Źródło: @PolicieCZ

Jak zachować się podczas karambolu?

Reklama

Jeśli jedziecie autostradą bądź drogą szybkiego ruchu (w trudnych warunkach atmosferycznych) i widzicie przed sobą unieruchomione pojazdy stojące przed Wami, ale Wam nie uda się wyhamować i wpadniecie na nie, to jak najszybciej opuśćcie swoje auto i uciekajcie na pobocze, za bariery energochłonne.

Jeśli uda Wam się wyhamować, to musicie wiedzieć, że za Wami jada kolejni kierowcy, którym może zabraknąć wyobraźni lub mogą po prostu nie widzieć, co się dzieje. W takim wypadku jak najszybciej zjedźmy na pobocze. I opuśćmy samochód, uciekając na pobocze, najlepiej za bariery energochłonne.

karambol, karambol,na autostradzie
Karambol w Czechach i ludzie uciekający za barierki. Źródło: screen YT

Nie wolno stać między samochodami, ponieważ możecie stracić nogi. Nie wyjmujmy bagażu itp. – w takiej niebezpiecznej sytuacji nie ma ona znaczenia. Należy uciekać do przodu w kierunku początku karambolu.

Reklama

Tylko jak najszybsza ucieczka z miejsca karambolu może uratować Wam życie. Tak było, chociażby podczas ostatniego karambolu w Czechach. Mimo że na zdjęciach i filmach karambol wyglądał tragicznie, to nikt nie zginął. Właśnie dlatego, że ludzie uciekali z samochodów na pobocza. O nim pisaliśmy tu: Potężny karambol w Czechach. Z powodu śnieżycy zderzyło się 40 pojazdów.

Na poniższym nagraniu widać prawidłową postawę w takiej sytuacji.

YouTube player

Reklama