Przejdź do treści

Kiedy będzie padać deszcz? Sprawdzamy prognozy na następne dni maja.

Ostatni front atmosferyczny niestety zawiódł nas jeśli chodzi o opady deszczu. Patrząc na mapy kolejnych dni, niestety nie widzimy większych opadów. To może być bardzo suchy miesiąc w wielu regionach Polski. Sprawdzimy modele numeryczne i postaramy się odpowiedzieć na pytanie kiedy będzie padać deszcz w maju?

Kiedy będzie padać deszcz?

Suchy maj…

Reklama

Maj w Polsce jest często miesiącem pogody zmiennej. Dni słoneczne mieszają się z dniami obfitującymi w opady deszczu. Nie tylko konwekcyjne, ale też wielkoskalowe. Deszczu tak potrzebnego roślinom podczas ich wzrostu i kwitnienia. Niestety prognozy opadów dla Polski na kolejne dni są bardzo złe. Nie widać większych opadów wielkoskalowych.

Przejście frontu atmosferycznego

Wczorajsze przejście frontu atmosferycznego dawało nadzieje na burze oraz co ważniejsze większe opady. Niestety stało się inaczej. O ile nocą z czwartku na piątek falujący front przynosił większe opady na północy Polski, to w czwartek w większości miejsc z chmur frontowych padało jedynie punktowo. A burze w większości powstały już poza naszymi wschodnimi granicami.

Kiedy będzie padać deszcz w maju?

Reklama

Postaramy się odpowiedzieć na pytanie kiedy będzie padać deszcz w maju? Bierzemy pod uwagę opady wielkoskalowe związane z frontami atmosferycznymi. To one są w stanie poprawić sytuację hydrologiczną w Polsce. Oczywiście może padać w pozostałych, niewymienionych przez nas dniach. Jednak te opady nie będą duże lub będą krótkotrwałe.

Pierwsze większe opady widoczne są na mapach dopiero 21 oraz 22 maja. Związane będą z systemem frontów niżu, który wędrować będzie na wschód Europy. Widzi to model GFS. To dość odległy termin więc prognoza jest niepewna.

Prócz tego epizodu w dalszych terminach widać przechodzenie frontów. Jednak z doświadczenia wiemy, że są to FUSy niemające dla nas znaczenia w tej chwili.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama