Przejdź do treści

Kiedy ocieplenie i temperatury powyżej 20 stopni?

W ostatnich godzinach dostaliśmy dużo zapytań o temperatury powyżej 20 stopni które ma przynieść ocieplenie w najbliższych dniach.
Mamy i dobrą i złą informację. Dobra jest taka że takie temperatury są widoczne w najbliższych dniach. Zła – będzie to krótki epizod. Poprzedzony bardzo silnym wiatrem (o nim napiszemy oddzielny post). A za tym epizodem będzie robić się powolutku coraz chłodniej. W dodatku temperatury powyżej 20 stopni obejmą tylko zachodnie obszary kraju. Reszta zadowolić się musi troszkę niższymi temperaturami. Mimo wszystko – będzie w weekend przyjemnie.

Kiedy ocieplenie? ICON-EU wylicza dwudniowe ocieplenie

Reklama

Model ICON-EU wylicza napływ cieplejszej masy powietrza w sobotę i niedzielę. W sobotę cieplejsze powietrze napłynie nad południowy zachód Polski. W południe temperatury wzrosną tam do 20 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze 16-18 stopni.

kiedy ocieplenie
Temperatury w sobotę wg modelu ICON-EU

W niedzielę pas cieplejszego powietrza z temperaturami od 20 do 23 stopni będzie rozciągać się od woj. lubuskiego przez woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie po małopolskie. Na pozostałym obszarze 16-18 stopni.

Temperatury w niedzielę wg modelu ICON-EU
Temperatury w niedzielę wg modelu ICON-EU

ECMWF i GFS – ocieplenie w niedzielę

Reklama

W przypadku modelu ECMWF w sobotę ocieplenie wyższe temperatury (powyżej 20 stopni) nie są widoczne. Temperatury minimalne 15-16 stopni na krańcach wschodnich oraz 19 i miejscami 20 stopni na południowym zachodzie.

 Temperatury w sobotę wg modelu ECMWF
Temperatury w sobotę wg modelu ECMWF

W niedzielę pas cieplejszego powietrza z temperaturami od 20 do 23 stopni będzie rozciągać się od woj. lubuskiego przez woj. dolnośląskie, opolskie i śląskie. Na pozostałym obszarze 16-18 stopni.

Temperatury w niedzielę wg modelu ECMWF
Temperatury w niedzielę wg modelu ECMWF
kiedy ocieplenie, kiedy ocieplenie
Temperatury w niedzielę wg modelu GFS

Mróz w nocy dopiero po 10 października

Ważna uwaga! Są to odległe terminy. Opieramy się na wyliczeniach modelu CFS. To są tzw. Fusy. I mogą się zmienić. Jednak warto o nich wspomnieć.

Reklama

Przeglądając wyliczenia amerykańskiego modelu CFS można dostrzec powolne spadki temperatur z cieplejszymi epizodami. Temperatury ujemne w nocy możliwe są (na tą chwilę) po 10 października. Wystąpią na północnym wschodzie.

kiedy ocieplenie, kiedy ocieplenie
Prognozowane temperatury przed wchodem słońca 13 października 2021

Jak będzie finalnie – zobaczymy. W każdym razie będziemy o tym informować.


Inne wiadomości

Reklama

Źródło map: https://meteologix.com, https://www.wxcharts.com

Reklama