Przejdź do treści

Kiedy przestanie wiać i padać? Kiedy pojawi się słońce?

Od wielu dni mamy w Polsce iście jesienną aurę. Ciągła przeplatanka opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. W dodatku bardzo silny wiatr wyrządzający szkody. Sprawdzimy kiedy taka pogoda nas opuści i pojawi się słońce.

Kiedy przestanie wiać

Cyrkulacja zachodnia wspomagana prądem strumieniowym.

Od wielu dni na pogodę wpływa cyrkulacja zachodnia. Charakteryzuje się ona ciągłą wędrówką niżów, które rodzą się i pogłębiają nad Atlantykiem. Niże te przynoszą systemy frontów atmosferycznych. Fronty ciepłe przynoszą opady, oblodzenia i wzrost temperatury. Następujące po nich fronty zimne przynoszą załamanie pogody, silne opady i czasem burze oraz bardzo silny wiatr.

W dodatku niże wspomagane są meandrującym prądem strumieniowym, który pośrednio przyczynia się do ataku zimy na Bałkanach. Prąd strumieniowy podkręca te wędrowne niże, któe”nurkują często nad Europą Wschodnią.

Reklama

Kiedy przestanie wiać?

Niestety ten tydzień w wielu miejscach obfitować będzie w silniejsze porywy wiatru skutecznie obniżające temperaturę. Od wiatru odetchniemy prawdopodobnie w nadchodzący weekend – w sobotę i niedzielę 12-13 lutego. Jednak nie na długo, bo od poniedziałku wróci silniejszy wiatr. Co gorsza, dalekie prognozy widzą większy incydent wiatrowy 17-18 lutego. Ale o tym napiszemy w analizie za jakiś czas.

kiedy przestanie wiać, kiedy przestanie wiać,padać
Prognozowane porywy w nadchodzący weekend. WXCharts

Kiedy zrobi się ciepło?

Ten tydzień będzie stał pod znakiem całkiem przyjemnych temperatur. Najcieplej zrobi się w środę i czwartek, NA zachodzie Polski temperatury poszybują do 10-11 kresek. W nadchodzący weekend widzimy jednak ochłodzenie i spadek temperatur poniżej zera.

kiedy przestanie wiać, kiedy przestanie wiać,padać
Temperatury w czwartek 10.02.2022 Źródło. Meteomodel
Reklama

Kiedy przestanie padać?

W tygodniu nadal będzie przeplatanka pogodowa. Przelotne opady deszczu i śniegu. Na większą ilość słońca możemy się nastawić w nadchodzącym tygodniu. Za sprawą wyżu, który przejmie kontrolę między innymi nad pogodą w Polsce.

kiedy przestanie wiać, kiedy przestanie wiać,padać
Reklama