Kolejne intensywne opady śniegu związane z niżem śródziemnomorskim Możliwe powstanie pokrywy śnieżnej o grubości 20-30 cm
Komunikat pogodowy

Kolejne intensywne opady śniegu nad Polską w piątek i sobotę
W niektórych częściach naszego kraju wciąż występują opady śniegu, które są związane z przemieszczaniem się czwartkowego niżu znad basenu Morza Śródziemnego. Jednak nie będzie to ostatni tego typu ośrodek niskiego ciśnienia, który w końcówce aktualnego tygodnia spowoduje występowanie intensywnych opadów śniegu nad południową i południowo-wschodnia oraz częściowo centralną i północno-wschodnią ścianą Polski.
Rozwój sytuacji związanej z opadami
Większość modeli sugeruje start intensywnych opadów nad terenem naszego kraju w godzinach 10:00-12:00, kiedy będą one miały jeszcze mały zasięg i będą występować nad Podkarpaciem i częściowo Lubelszczyzną. Nieco inaczej wygląda prognozowana sytuacja mniej więcej na godzinę 17:00-18:00, kiedy to opady śniegu najprawdopodobniej umocnią się i będą miejscami bardzo intensywne powodujące nawet paraliż komunikacyjny.
Wtedy opady będą występować już w Małopolsce, Lubelskim, Podkarpackim oraz częściowo również Świętokrzyskim. W godzinach nocnych opady obejmą swym zasięgiem obszar całej Polski południowej, południowo-wschodniej oraz wkroczą również do województw poniżej wymienionych: podlaskiego, mazowieckiego, śląskiego, oraz łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. W sobotę opady będą skutkowo wraz z przemieszczaniem się niżu wędrować na zachód Polski i już znacząco tracić na swojej intensywności.
Gdzie najwięcej śniegu?
Gdzie wystąpią najintensywniejsze opady ciężkiego mokrego śniegu?
-Małopolska
-Podkarpacie
-Warmińsko Mazurskie
-częściowo również w Lubelskim, Świętokrzyskim, Podlaskim i Mazowieckim
Ile będzie wynosić grubość pokrywy śnieżnej?
– Ciężko dokładnie przewidzieć ile spadnie śniegu, lecz w wielu miejscach w powyżej wymienionych województwach powinno spaść na ogół 12-15 cm, zaś w obszarach górskich województw: małopolskiego i podkarpackiego grubość pokrywy śnieżnej może wynosić powyżej +25cm.
Strona autora artykułu: Burze – komunikaty i ostrzeżenia
Autor: Sebastian Grzegrzak