Do Ziemi zbliża się kometa Leonard. W mediach społecznościowych pojawiają się piękne zdjęcia komety. Już można ją obserwować również z terytorium Polski. Choć pogoda nie będzie temu sprzyjać.

Zdjęcia komety Leonard z zagranicy
Comet Leonard and M3. Just a quick preview.#comet #leonard #m3 #starcluster #astronomy #astrophotography #universe pic.twitter.com/wULOqzQ6v8
— Dr. Sebastian Voltmer (@SeVoSpace) December 3, 2021
Incredible image of Comet Leonard very close to Globular Cluster M3. See the intense color of this comet…
— Xavi Bros (@Xavi_Bros) December 4, 2021
Image taken from a light polluted sky by Jaume Zapata, an @AstroSabadell member.
I recommend his twitter account!@jaume_zapata pic.twitter.com/5VlyjdLE9C
#Comet Leonard on Dec 1st. https://t.co/QAArVtjedh Collaboration with Ian Sharp. pic.twitter.com/QvqieTpBZf
— Damian Peach💙 (@peachastro) December 2, 2021
Comet C/2021 A1 Leonard is on the verge of naked eye visibility. Image Ryan Lucenkiw. pic.twitter.com/HRSXITFuia
— Con Stoitsis (@vivstoitsis) December 3, 2021
#Comet Leonard alongside Messier 3 earlier today. https://t.co/moct0rexVB Again a collaboration with my long time friend Ian Sharp. pic.twitter.com/ToqMNHw43c
— Damian Peach💙 (@peachastro) December 3, 2021
Kometa Leonard widoczna z Polski — kiedy obserwować?
Odkryta w tym roku kometa zbliża się prawdopodobnie po raz pierwszy do naszego Słońca. Według wyliczeń największe zbliżenie do Ziemi nastąpi 12 grudnia. To wtedy będziemy mieli najlepszą możliwość jej dostrzeżenia. Choć już widoczna powinna być od około 2 grudnia.
W Polsce będzie można ją obserwować nad wschodnim horyzontem w godzinach nocnych. Lornetki zdecydowanie pomogą w obserwacjach. Poniżej trochę podpowiedzi.
Ważne będą dwa czynniki. Pogoda — będziemy Wam dawać na bieżąco znać. Do czasu jej nadejścia rozbudujemy też naszą (teraz jest w fazie budowy) bazę radarów i map.
Kolejną istotną kwestią jest zanieczyszczenie światłem. Najlepiej wybrać miejsce znajdujące się z daleka od źródeł światła. Unikamy miast. Aby pomóc sobie w wybraniu odpowiedniego miejsca w naszej okolicy, skorzystać możemy z tzw. mapy zanieczyszczenia światłem: Light pollution map
Kometa C/2021 A1 Leonard
Astronom Gregory Leonard w trakcie swoich obserwacji w obserwatorium mieszczącym się w Arizonie na terenie Stanów Zjednoczonych dokonał odkrycia komety. Stało się to 3 stycznia bieżącego roku. Jest jednym z największych tegorocznych odkryć w astronomii. Badania pokazały, że porusza się z prędkością ~254 399 km/h co czyni ją bardzo szybką kometą.
Z pierwszych obserwacji już wynika, że posiada piękny warkocz, który będzie się powiększał w miarę zbliżania jej do słońca.
W ostatnich dniach pojawiły się informacje o dezintegracji jądra komety wieszczące jej zniszczenie. Z obserwacji wynika, że jest z nią wszystko ok i pokaże piękny spektakl.