Przejdź do treści

Kometa Leonard jest już widoczna z Polski. Gdzie obserwować? Jaka będzie pogoda?

Do Ziemi zbliża się kometa Leonard. Już można ją obserwować z terytorium Polski. Czym jest ta kometa? Gdzie i jak ją obserwować? Jaka będzie pogoda?

kometa leonard,

Reklama

Kiedy

Kometa Leonard widoczna z Polski — kiedy obserwować?

Odkryta w tym roku kometa zbliża się prawdopodobnie po raz pierwszy do naszego Słońca. Według wyliczeń największe zbliżenie do Ziemi nastąpi 12 grudnia. To wtedy będziemy mieli najlepszą możliwość jej dostrzeżenia. Choć już widoczna powinna być od około 2 grudnia.
W Polsce będzie można ją obserwować nad wschodnim horyzontem w godzinach nocnych. Lornetki zdecydowanie pomogą w obserwacjach. Poniżej trochę podpowiedzi.

YouTube player
Reklama

Ważne będą dwa czynniki. Pogoda — będziemy Wam dawać na bieżąco znać. Do czasu jej nadejścia rozbudujemy też naszą (teraz jest w fazie budowy) bazę radarów i map.
Kolejną istotną kwestią jest zanieczyszczenie światłem. Najlepiej wybrać miejsce znajdujące się z daleka od źródeł światła. Unikamy miast. Aby pomóc sobie w wybraniu odpowiedniego miejsca w naszej okolicy, skorzystać możemy z tzw. mapy zanieczyszczenia światłem: Light pollution map

Prognozy zachmurzenia w Polsce między 2-12 grudnia

Skupimy się tu na wstępnych wyliczeniach modeli numerycznych dotyczących zachmurzenia wieczorem, nocą i nad ranem. I tu mamy złe wiadomości. W tych dniach dominować będą niże, które wpływać będą na zachmurzenie przesłaniające w Polsce niebo. Nie będzie jednak tak, że jesteśmy bez szans. Będą pojawiać się większe przejaśnienia. Z tym że musimy pilnować map pogodowych, ponieważ sytuacja zmieniać się będzie dynamicznie.

Na tę chwilę największe szanse na przejaśnienia są:

  • Nocą 2/3.12.2021 – strefa przejaśnień wieczorem nad zachodnią Polską. Będzie przemieszczać się z zachodu na wschód, zanikając.
  • Nocą 3/4.12.2021 – strefa przejaśnień wieczorem w woj. śląskim, opolskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Przemieszczać się będzie przez noc nad Ukrainę.
  • Nocą 9/10.12.2021 – strefa przejaśnień na południowym wschodzie wieczorem i w nocy. Zaniknie nad ranem.
  • Nocą 11/12.12.2021 – strefa przejaśnień na zachodzie od wieczora. Zanikająca nocą.


Kometa C/2021 A1 Leonard

Reklama

Astronom Gregory Leonard w trakcie swoich obserwacji w obserwatorium mieszczącym się w Arizonie na terenie Stanów Zjednoczonych dokonał odkrycia komety. Stało się to 3 stycznia bieżącego roku. Jest jednym z największych tegorocznych odkryć w astronomii. Badania pokazały, że porusza się z prędkością ~254 399 km/h co czyni ją bardzo szybką kometą.
Z pierwszych obserwacji już wynika, że posiada piękny warkocz, który będzie się powiększał w miarę zbliżania jej do słońca.
W ostatnich dniach pojawiły się informacje o dezintegracji jądra komety wieszczące jej zniszczenie. Z obserwacji wynika, że jest z nią wszystko ok i pokaże piękny spektakl.

Reklama
Tagi: