Przejdź do treści

Kometa Leonard widoczna z Polski. Kiedy obserwować?

Do Ziemi zbliża się kometa Leonard. To wielka gratka dla fanów nieba. Również w Polsce będzie szansa na jej zaobserwowanie. Prawdopodobnie będzie to najjaśniejsze zjawisko w tym roku.

kometa leonard,

Kometa C/2021 A1 Leonard

Reklama

Astronom Gregory Leonard w trakcie swoich obserwacji w obserwatorium mieszczącym się w Arizonie na terenie Stanów Zjednoczonych dokonał odkrycia komety. Stało się to 3 stycznia bieżącego roku. Jest jednym z największych tegorocznych odkryć w astronomii. Badania pokazały, że porusza się z prędkością ~254 399 km/h co czyni ją bardzo szybką kometą.
Z pierwszych obserwacji już wynika, że posiada piękny warkocz, który będzie się powiększał w miarę zbliżania jej do słońca.

kometa leonard, kometa leonard
comet-leonard.jpg (1144×703) (astrofan.pl)

Kometa Leonard — kiedy obserwować w Polsce?

Odkryta w tym roku kometa zbliża się prawdopodobnie po raz pierwszy do naszego Słońca. Według wyliczeń największe zbliżenie do Ziemi nastąpi 12 grudnia. To wtedy będziemy mieli najlepszą możliwość jej dostrzeżenia. Choć już widoczna powinna być od około 5 grudnia.
W Polsce będzie można ją obserwować nad wschodnim horyzontem w godzinach nocnych. Lornetki zdecydowanie pomogą w obserwacjach.

Reklama

Ważne będą dwa czynniki. Pogoda — będziemy Wam dawać na bieżąco znać. Do czasu jej nadejścia rozbudujemy też naszą (teraz jest w fazie budowy) bazę radarów i map.
Kolejną istotną kwestią jest zanieczyszczenie światłem. Najlepiej wybrać miejsce znajdujące się z daleka od źródeł światła. Unikamy miast. Aby pomóc sobie w wybraniu odpowiedniego miejsca w naszej okolicy, skorzystać możemy z tzw. mapy zanieczyszczenia światłem: Light pollution map

Reklama
Tagi: