Przejdź do treści

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały 15.06: Silne opady deszczu, gradu powyżej 2 cm. Burze i silniejsze porywy wiatru.

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały 15.06: Silne opady deszczu, gradu powyżej 2 cm. Burze i silniejsze porywy wiatru.

Reklama

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 15.06.202r – 10:00 CEST – 16.06.2023r – 02:00 CEST

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz opadów gradu o średnicy mogącej przekroczyć 2 cm.

Reklama

– Obszary zaznaczone – IKONAMI – z uwagi na możliwość wystąpienia przelotnych, chwilami intensywnych opadów deszczu oraz burz (marginalnie).

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Silne opady deszczu, gradu. Burze i silniejsze porywy wiatru.

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

SYTUACJA BARYCZNA

Polska nadal znajduje się w oddziaływaniu niżu odciętego, górnego ze zwiększonym gradientem pionowym temperatury. Nadal napływa wilgotniejsza, mniej stabilna masa powietrza polarnego-morskiego.

Komunikat meteorologiczny – OPIS ZAGROŻENIA

Sytuacja powiedzmy jest analogiczna do wczorajszej. Jedynie przemieści się strefa intensywnych opadów z południa kraju na północ i północny wschód. Wczoraj m.in w Kielcach czy Sanoku notowano podtopienia oraz zalania i były one spowodowane właśnie prawie stacjonarnymi opadami deszczu. Dziś Największego wspomagania konwekcji należy się spodziewać właśnie w obszarach zaznaczonych na zielono. Otóż w tych regionach oprócz wyższego gradientu pionowego temperatury i dość sporej zawartości wilgoci, mogą pojawić się dolno-troposferyczna zbieżność wiatru.

Reklama

Czynniki wspomagające konwekcję mogą dziś wygenerować całkiem dobrze rozbudowane w pionie komórki, które będą (PW – 25 – 28mm) generowały umiarkowane lub intensywne opady. Na północnym wschodzie nie jest wykluczone pojawienie się superkomórek burzowych podczas których może padać naprawdę mocno, a grad osiągać może średnicę powyżej 2 cm (Mixing ratio 8 – 9 g/kg). Znów z uwagi na słaby przepływ w całym słupie troposfery, komórki będą przesuwały się dość powoli, a to może powodować znów podtopienia oraz zalania.

YouTube player

Pozostały obszar

W strefach nie zaznaczonych żadnym kolorem należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu oraz lokalnych burz, które nie powinny być tak intensywne, jak w przypadku tych, które wystąpić powinny na obszarze zaznaczonym na zielono.

Tak więc dziś również proszę o rozwagę, a jeśli się uda Wam coś ciekawego nagrać / zdjęcie zrobić, to zapraszam do podzielenia się Waszymi zdobyczami.

Reklama

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama