Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały 17.06: Silne opady deszczu, gradu do 2 cm. Burze i silniejsze porywy wiatru.
ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 17.06.2023r – 08:00 CEST – 17.06.2023r – 23:00 CEST
OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM
Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy (prawdopodobnie) do 2 cm lub nieco większej.
– Obszary zaznaczone – IKONKAMI (bez wypełnienia) – z uwagi na możliwość wystąpienia przelotnych, punktowych opadów deszczu oraz lokalnych burz. Należy zwrócić uwagę na województwa wschodnie, gdzie mogą, przynajmniej do godziny 13 – 14:00 CEST dominować opady wielkoskalowe z możliwością pojawienia się wbudowanych komórek konwekcyjnych, które mogą powodować silniejsze opady.

Profil na FB autora
Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:
„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
SYTUACJA BARYCZNA
No tutaj w końcu nie ma nudy. Od wschodniej strony kraju mamy szeroką i grubą warstwę chmur, związaną z frontem atmosferycznym o cechach ciepłych. Natomiast na północy (lekka trajektoria zachodnia) mamy nadal zalegający górny niż z nadal lekko podwyższonym gradientem (różnicą) pionowym temperatury.
Na mapach górnej topografii izobarycznej widać również szybszy przepływ powietrza nad wschodnią częścią kraju. Będzie również to miało pośredni wpływ na pojawienie się lokalnej konwekcji. W ciągu dnia na zachodzie i północy w niewielkich strefach konwergencji (zbieżności) przy operacji słońca i zasobie wilgoci w troposferze pojawiać się będą opady deszczu oraz burze.
Komunikat meteorologiczny – OPIS ZAGROŻENIA
Polska w sumie została podzielona na trzy typy pogody (od rana). Na zachodzie i północy już mamy do czynienia z wykwitem konwekcyjnym. Przykładem jest Mielno, Koszalin, czy okolice Barwic (Pomorskie). W ciągu dnia na wschodzie w związku z oddziaływaniem frontu oraz szybszego przepływu nie są wykluczone opady (o tych wielkoskalowych, już wiecie) konwekcyjne (wbudowana konwekcja).
Szczególnie we wschodniej części woj. Podlaskiego, gdzie nie wykluczam pojawienia się struktur o cechach superkomórki. Gdyby tak się stało, na pewno mocniej popada deszcz (niewykluczone podtopienia) oraz grad o średnicy do 2 cm. Ponieważ nie do końca wiem, jak się zachowa front, obszar zaznaczony (ten zielony) jest szerszy i może być nieco przeszacowany. Podtopienia podtrzymuje tym bardziej, że prognozuje się dość wysoki wskaźnik wodności troposfery (PW – 34 – 38 mm).
Burze na zachodzie
Na zachodzie i północy prawdopodobnie będzie nieco „ciekawiej” Tutaj prognozowane wartości energii potencjalnej, dostępnej konwekcyjnie będą nieco większe. Z uwagi na obecność niżu oraz większego gradientu pionowego temperatury należy się spodziewać sporej ilości komórek konwekcyjnych. Ponieważ w rejonach (zielonych) jest szansa na pojedyncze strefy konwergencji i większego wymuszania, co zaowocuje pojawienie się dobrze rozbudowanych komórek konwekcyjnych, które mogą przynieść intensywne opady deszczu oraz burze. Także należy się spodziewać lokalnych podtopień oraz zalań. Nie jest wykluczone pojawienie się lejków kondensacyjnych.
Oczywiście nie zapominam o opadach gradu, które mogą tam również się pojawić. Zakładam również, że może być to średnica od 1 do 2 cm (w porywach 3). W regionach „ikonkowych” punktowo może popadać i zagrzmieć. Tak więc po prostu, albo będziecie mieć atrakcje i deszcz, albo nie. Opadów wieczorem powinno być znacznie mniej (burz też), ale z uwagi na lokalność konwekcji, pewnie będziecie podziwiać piękne zachody słońca . Życzę Wam tego.
P.S. Bacznie się przyglądajcie wschodniej części Podlaskiego. Może (ale nie musi) być ciekawie.
Komunikat ma charakter informacyjny i może być udostępniany w celu dotarcia do szerszej grupy odbiorców.
Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD
Prognozę przygotował: Jarosław Turała.