Przejdź do treści

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały 18.08: Nawalne opady deszczu, gradu > 3 cm. Burze i silne porywy wiatru.

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały 18.08: Nawalne opady deszczu, gradu > 3 cm. Burze i silne porywy wiatru.

Reklama

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 18.08.2023r – 08:00 CEST – 19.08.2023r – 03:00 CEST.

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

Województwa:

Reklama

– Łódzkie
– Mazowieckie
– Kujawsko-Pomorskie
– Małopolskie
– Podkarpackie
– Świętokrzyskie
– Pomorskie
– Wielkopolskie
– Zachodniopomorskie

W tych województwach można się (Pamiętajcie, że jest to również jedynie prognoza) spodziewać największej ilości opadów i burz.

Oprócz flanki wschodniej i poza w/w województwami, także jest szansa na pojawienie się konwekcji. Ponieważ dzisiejszy jej charakter będzie raczej izolowany, więc tym trudniej jest cokolwiek skrobnąć w tzw. punkt i chciałbym, abyście byli tego świadomi.

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia pomiędzy dwoma ośrodkami antycyklonalnymi (wyżami). Jeden z nich znajduje się nad basenem Morza Śródziemnego, drugi natomiast nad zachodnią częścią Rosji. Pomiędzy nimi mamy słabogradientowy obszar z licznymi strefami konwergencji. Wilgoć + strefy zbieżności sprawią, że nominalnie dojdzie do inicjacji konwekcji rozproszonej. Spadnie więc deszcz i przejdą burze.

komunikat meteorologiczny, komunikat meteorologiczny

Komunikat meteorologiczny – OPIS ZAGROŻENIA

Cóż. Trzeba przyznać, że od paru dni pogoda jest w sumie identyczna. Mamy gorącą i duszną pogodę przeplataną ze sporą dawką opadów i burz o charakterze mocno punkowym. Cóż. Nie mam co przedłużać. Dziś w Polsce dominować będzie znów typ pogody parnej i dość ciężkiej. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia w wielu miejscach przedział od 24 do 29 stopni, a więc bez upału. Jedynie na wschodzie jest szansa na temperatury rzędu 30 – 31 stopni z tym, że właśnie od wschodu zacznie nasuwać się masa powietrza mniej zasobna w wilgoć. Stąd dziś tam gdzie będzie 30 stopni i więcej ludki mogą się lepiej czuć, niż tam, gdzie będzie poniżej granicy upału i to właśnie przez ilość wilgoci w powietrzu.

YouTube player

Przed południem

Jeszcze przed południem będziemy mieli do czynienia z powolnie zanikającymi strukturami opadowo – burzowymi. Z drugiej strony, jak spojrzycie na radar odbiciowości lub teledetekcji, to zauważycie aktywną strefę burz (training storms) na granicy Łódzkiego oraz Śląskiego / Opolskiego. Jak sobie otworzycie animację, zobaczycie, jak cały czas tworzy się tam konwekcja właśnie związana z wystąpieniem linii zbieżności (konwergencja). W ciągu dnia takich stref dojdzie więcej. Gdzie i kiedy to nastąpi, to dziś wie tylko stwórca. Widziałem po skanach radarowych, że punktowa (NAPRAWDĘ PUNKTOWA) konwekcja (powstawanie chmur pionowych, bo kiedyś ktoś napisał, że nie rozumie pojęcia) wystąpiła dosłownie na chwilę, spadł deszcz na obszarze paru km. i struktura zanikła.

Zagrożenia

Reklama

Największym dziś zagrożeniem, jeśli chodzi o zjawiska burzowe będą przede wszystkim intensywne / lokalnie nawalne opady deszczu związane z dość wysokim prognozowanym wskaźnikiem wodności troposfery. Z uwagi na dość wolny przepływ powietrza, wszelakie struktury będą przemieszczać się dość powoli, a ich charakter wysokoopadowy sprawi, że dojdzie niestety znów do podtopień i zalań. Dziś również wystąpi spora szansa na pojawienie się burz o cechach superkomórkowych, które oprócz nawalnych opadów deszczu przynieść mogą również grad o średnicy powyżej 3 cm. Niestety to nie koniec. W takich tworach jest spora szansa na pojawienie się silnych prądów zstępujących, które w porywach mogą sięgać lub przekraczać 90 km/h, a to oznacza zniszczenia i szkody materialne. Uwierzcie mi, że taki downburst lub nawet microburst może naprawdę narobić bałaganu, wiec jeśli to możliwe uprzątnijcie jakieś takie rzeczy, które mogłyby zostać uniesione przez wiatr.

Jeszcze jest jeden aspekt takiej aury, który trzeba koniecznie poruszyć – aktywność pod względem wyładowań. Otóż dzisiejsze burze, będą można powiedzieć, bardzo bogate w wyładowania atmosferyczne, wiec zwiększcie swoją czujność i bez potrzeby nie kuście losu przebywając na zewnątrz budynków. Wczorajszy dzień niestety obfitował w porażenia ze skutkiem śmiertelnym

Rozpisałem się nieco, ale tak trzeba. Na zdjęciu poniżej widzicie rozbudowaną chmurę burzową z okolic Mielca. To jest właśnie część tej strefy wyłuskanej z konwergencji o której jest mowa wcześniej.

Reklama

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama