Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Silne opady deszczu, gradu. Burze i silniejsze porywy wiatru.
Zakres czasowy obowiązywania – 25.03.2023r – 10:00 CET – 26.03.2023r – 08:00 CET
Obszary objęte komunikatem – Cała Polska, bez wyjątków.

Profil na FB autora
Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:
„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Spodziewane zjawiska
- – UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU
- – OPADY GRADU / KRUPY ŚNIEŻNEJ
- – SILNIEJSZE PORYWY WIATRU DO 75 KM/H
- – BURZE JEDNO / WIELOKOMÓKOWE
- – MARGINALNA SZANSA NA SUPERKOMÓRKI BURZOWE
- – NIEWYKLUCZONE MINI-FORMACJE LINIOWE (marginalnie)
SYTUACJA BARYCZNA
Polska znajduje się w obszarze nieco obniżonego ciśnienia z odchodzącą w kierunku wschodnim zatoką niskiego ciśnienia wraz z frontem atmosferycznym. Za frontem pogoda nieco się poprawiła, ale z uwagi na napływ bardziej niestabilnej masy powietrza z dodatkowo wzrastającym gradientem (różnicą) pionowym temperatury oraz silniejszym przepływem w środkowej troposferze (wysokość izobaryczna 500 hPa). dojdzie do inicjacji głębszej konwekcji. W rezultacie w wielu miejscach spodziewać należy się opadów oraz burz.
Komunikat meteorologiczny – OPIS ZAGROŻENIA
Jak zwykle bywa – przychodzi weekend i pogoda się psuje nieco. Tym razem pogoda będzie miała humorki. Raz poczęstuje nas przebłyskami słońca, a raz chmurą pionową, która przyniesie opady i burze.
Na dzisiejszy rozwój konwekcji i lokalnych burz wpłyną – zwiększony gradient pionowy temperatury pomiędzy dołem, a górą troposfery (mam nadzieję, że zrozumiałe). Czynnikiem sprzyjającym powstaniu komórek burzowych będzie również silniejszy przepływ w środkowej troposferze, oraz większa koncentracja wilgoci i to już praktycznie z poziomu gruntu. Prognozowana wilgotność wysokości 850 – 700 hPa sięgnie 90%.
Warunki konwekcyjne
Warunki konwekcyjne na sobotę przedstawiają się następująco. Poziom energii potencjalnej, dostępnej konwekcyjnie nie powinien przekroczyć 250 – 350 J/kg. Nieco zwiększony parametr uskoku prędkościowego wiatru może faworyzować tworzenie się nieco większych i szerszych struktur konwekcyjnych. Pojawienie się również rotujących prądów wstępujących i lekko jedynie podwyższonego parametru skrętności wiatru, nie jest wykluczone, że pojawi się przypadek (jeden lub więcej) superkomórki burzowej, podczas której może spaść grad lub krupa śnieżna.
Silny wiatr
Istotnym zjawiskiem, o którym trzeba wspomnieć może być silny i porywisty wiatr. Bez udziału konwekcji, może on już osiągać prędkości rzędu 40 / 50 km/h (mowa oczywiście o porywie). W dość szybko przesuwających się chmurach konwekcyjnych porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość 70 / 75 km/h. Zaznaczam również, że w tego typu zjawiskach ciężko jest wy-prognozować idealnie porywy.
Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD
Prognozę przygotował: Jarosław Turała.