Przejdź do treści

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały 25.03: Silne opady deszczu, gradu. Burze i silniejsze porywy wiatru.

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Silne opady deszczu, gradu. Burze i silniejsze porywy wiatru.

Zakres czasowy obowiązywania – 25.03.2023r – 10:00 CET – 26.03.2023r – 08:00 CET
Obszary objęte komunikatem – Cała Polska, bez wyjątków.

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Silne opady deszczu, gradu. Burze i silniejsze porywy wiatru.
Reklama

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Spodziewane zjawiska

  • – UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU
  • – OPADY GRADU / KRUPY ŚNIEŻNEJ
  • – SILNIEJSZE PORYWY WIATRU DO 75 KM/H
  • – BURZE JEDNO / WIELOKOMÓKOWE
  • – MARGINALNA SZANSA NA SUPERKOMÓRKI BURZOWE
  • – NIEWYKLUCZONE MINI-FORMACJE LINIOWE (marginalnie)
Reklama

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w obszarze nieco obniżonego ciśnienia z odchodzącą w kierunku wschodnim zatoką niskiego ciśnienia wraz z frontem atmosferycznym. Za frontem pogoda nieco się poprawiła, ale z uwagi na napływ bardziej niestabilnej masy powietrza z dodatkowo wzrastającym gradientem (różnicą) pionowym temperatury oraz silniejszym przepływem w środkowej troposferze (wysokość izobaryczna 500 hPa). dojdzie do inicjacji głębszej konwekcji. W rezultacie w wielu miejscach spodziewać należy się opadów oraz burz.

Komunikat meteorologiczny – OPIS ZAGROŻENIA

Jak zwykle bywa – przychodzi weekend i pogoda się psuje nieco. Tym razem pogoda będzie miała humorki. Raz poczęstuje nas przebłyskami słońca, a raz chmurą pionową, która przyniesie opady i burze.

Na dzisiejszy rozwój konwekcji i lokalnych burz wpłyną – zwiększony gradient pionowy temperatury pomiędzy dołem, a górą troposfery (mam nadzieję, że zrozumiałe). Czynnikiem sprzyjającym powstaniu komórek burzowych będzie również silniejszy przepływ w środkowej troposferze, oraz większa koncentracja wilgoci i to już praktycznie z poziomu gruntu. Prognozowana wilgotność wysokości 850 – 700 hPa sięgnie 90%.

Reklama

Warunki konwekcyjne

Warunki konwekcyjne na sobotę przedstawiają się następująco. Poziom energii potencjalnej, dostępnej konwekcyjnie nie powinien przekroczyć 250 – 350 J/kg. Nieco zwiększony parametr uskoku prędkościowego wiatru może faworyzować tworzenie się nieco większych i szerszych struktur konwekcyjnych. Pojawienie się również rotujących prądów wstępujących i lekko jedynie podwyższonego parametru skrętności wiatru, nie jest wykluczone, że pojawi się przypadek (jeden lub więcej) superkomórki burzowej, podczas której może spaść grad lub krupa śnieżna.

Silny wiatr

Istotnym zjawiskiem, o którym trzeba wspomnieć może być silny i porywisty wiatr. Bez udziału konwekcji, może on już osiągać prędkości rzędu 40 / 50 km/h (mowa oczywiście o porywie). W dość szybko przesuwających się chmurach konwekcyjnych porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość 70 / 75 km/h. Zaznaczam również, że w tego typu zjawiskach ciężko jest wy-prognozować idealnie porywy.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama