Przejdź do treści

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały 25.03: Silne opady deszczu, gradu. Burze i silniejsze porywy wiatru.

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Silne opady deszczu, gradu. Burze i silniejsze porywy wiatru.

Reklama

Zakres czasowy obowiązywania – 25.03.2023r – 10:00 CET – 26.03.2023r – 08:00 CET
Obszary objęte komunikatem – Cała Polska, bez wyjątków.

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Silne opady deszczu, gradu. Burze i silniejsze porywy wiatru.

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Spodziewane zjawiska

  • – UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU
  • – OPADY GRADU / KRUPY ŚNIEŻNEJ
  • – SILNIEJSZE PORYWY WIATRU DO 75 KM/H
  • – BURZE JEDNO / WIELOKOMÓKOWE
  • – MARGINALNA SZANSA NA SUPERKOMÓRKI BURZOWE
  • – NIEWYKLUCZONE MINI-FORMACJE LINIOWE (marginalnie)

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w obszarze nieco obniżonego ciśnienia z odchodzącą w kierunku wschodnim zatoką niskiego ciśnienia wraz z frontem atmosferycznym. Za frontem pogoda nieco się poprawiła, ale z uwagi na napływ bardziej niestabilnej masy powietrza z dodatkowo wzrastającym gradientem (różnicą) pionowym temperatury oraz silniejszym przepływem w środkowej troposferze (wysokość izobaryczna 500 hPa). dojdzie do inicjacji głębszej konwekcji. W rezultacie w wielu miejscach spodziewać należy się opadów oraz burz.

Komunikat meteorologiczny – OPIS ZAGROŻENIA

Reklama

Jak zwykle bywa – przychodzi weekend i pogoda się psuje nieco. Tym razem pogoda będzie miała humorki. Raz poczęstuje nas przebłyskami słońca, a raz chmurą pionową, która przyniesie opady i burze.

Na dzisiejszy rozwój konwekcji i lokalnych burz wpłyną – zwiększony gradient pionowy temperatury pomiędzy dołem, a górą troposfery (mam nadzieję, że zrozumiałe). Czynnikiem sprzyjającym powstaniu komórek burzowych będzie również silniejszy przepływ w środkowej troposferze, oraz większa koncentracja wilgoci i to już praktycznie z poziomu gruntu. Prognozowana wilgotność wysokości 850 – 700 hPa sięgnie 90%.

Warunki konwekcyjne

Warunki konwekcyjne na sobotę przedstawiają się następująco. Poziom energii potencjalnej, dostępnej konwekcyjnie nie powinien przekroczyć 250 – 350 J/kg. Nieco zwiększony parametr uskoku prędkościowego wiatru może faworyzować tworzenie się nieco większych i szerszych struktur konwekcyjnych. Pojawienie się również rotujących prądów wstępujących i lekko jedynie podwyższonego parametru skrętności wiatru, nie jest wykluczone, że pojawi się przypadek (jeden lub więcej) superkomórki burzowej, podczas której może spaść grad lub krupa śnieżna.

Silny wiatr

Reklama

Istotnym zjawiskiem, o którym trzeba wspomnieć może być silny i porywisty wiatr. Bez udziału konwekcji, może on już osiągać prędkości rzędu 40 / 50 km/h (mowa oczywiście o porywie). W dość szybko przesuwających się chmurach konwekcyjnych porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość 70 / 75 km/h. Zaznaczam również, że w tego typu zjawiskach ciężko jest wy-prognozować idealnie porywy.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama