Przejdź do treści

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały 30.03: Silne opady deszczu, gradu do 2 cm. Burze i silniejsze porywy wiatru.

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Silne opady deszczu, gradu. Burze i silniejsze porywy wiatru.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 30.03.2023r – 13:00 CET – 31.03.2023r – 23:00 CET

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

Województwa:

  • – Lubuskie
  • – Wielkopolskie
  • – Dolnośląskie
  • – Zachodniopomorskie (szczególnie południowa część)
Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Silne opady deszczu, gradu. Burze i silniejsze porywy wiatru.
Reklama

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

SYTUACJA BARYCZNA

Polska dostała się od zachodniej strony pod wpływ frontu atmosferycznego związanego z niżem atlantyckim. Po przejściu grubszej strefy frontu ciepłego, dostaniemy się pod wpływ ciepłego sektora wraz z adwekcją cieplejszej masy powietrza polarnego morskiego.

Na termometrach wyraźny wzrost temperatur. Niebawem po przejściu w/w frontu do Polski dotrze front chłodny, który będzie również wędrował na wschód. Już za frontem napłynie bardziej niestabilna masa powietrza o podwyższonych parametrach konwekcyjnych. Na mapie topografii izobarycznej 500 hPa widać również płytką zatokę niżową w raz z podwyższony gradientem (znacie to słowo) pionowym temperatury, co również przełoży się na „budowanie” zjawisk konwekcyjnych.

komunikat meteorologiczny, komunikat meteorologiczny
Reklama

Komunikat meteorologiczny – OPIS ZAGROŻENIA

Przed Wami (szczególnie zachód kraju) marcowy, dynamiczniejszy dzień pod względem pogody. O ile na początku dnia pojawi się jedynie deszcz lub mżawka (Pamiętajcie, że powietrze ciepłe wślizguje się od góry), o tyle w drugiej części dnia szczególnie na obszarach objętych komunikatem dojdzie do inicjacji głębszej konwekcji.

Konwekcja na zachodzie

Wartości MUCAPE (Convective Available Potential Energy) dla najbardziej niestabilnej cząstki powinna wynieść jakieś 200 – 400 J/kg, przy LI do -2 (marginalna niestabilność troposfery). Konwekcja będzie utrzymana również przez większą zawartość wilgoci już, również na wysokości 925 – 850 hPa. Na zachodzie prognozuje się także nieco większe uskoki prędkościowe wiatru do 14 / 16 m/s oraz podwyższony parametr współczynnika mieszalności (AV MIXING RATIO).

Reklama

Opady gradu

Jest więc szansa na opady gradu o nieco większej średnicy (stawiam, że jak osiągniemy 2 cm to będzie maksymalna średnica, ale…nigdy nie należy niczego wykluczać. Konwekcja rządzi się swoimi prawami). Dodatkowo średni prognozowany wskaźnik wodności troposfery sięgnie zakresu 26 – 30 mm, co już oznacza, że deszczu może być naprawdę sporo. Nie są wykluczone więc lokalne zalania i podtopienia. „Warun” kinematyczny również może sprawić małą niespodziankę i nie jest wykluczone pojawienie się jednej lub więcej burz o cechach superkomórki burzowej. Podczas burz silniej powieje, ale prawdopodobnie nie będą to niszczące, znaczące porywy (maks 55 – 65 km/h).

Na koniec zaznaczę klauzulę, że burze mogą się utrzymać w pierwszej części nocy, ale ich aktywność powinna słabnąć, dlatego w niewymienionych województwach również lokalnie może zagrzmieć (bo silniej popada na pewno).

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama