Przejdź do treści

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały 30.03: Silne opady deszczu, gradu do 2 cm. Burze i silniejsze porywy wiatru.

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Silne opady deszczu, gradu. Burze i silniejsze porywy wiatru.

Reklama

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 30.03.2023r – 13:00 CET – 31.03.2023r – 23:00 CET

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

Województwa:

  • – Lubuskie
  • – Wielkopolskie
  • – Dolnośląskie
  • – Zachodniopomorskie (szczególnie południowa część)
Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Silne opady deszczu, gradu. Burze i silniejsze porywy wiatru.

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

Polska dostała się od zachodniej strony pod wpływ frontu atmosferycznego związanego z niżem atlantyckim. Po przejściu grubszej strefy frontu ciepłego, dostaniemy się pod wpływ ciepłego sektora wraz z adwekcją cieplejszej masy powietrza polarnego morskiego.

Na termometrach wyraźny wzrost temperatur. Niebawem po przejściu w/w frontu do Polski dotrze front chłodny, który będzie również wędrował na wschód. Już za frontem napłynie bardziej niestabilna masa powietrza o podwyższonych parametrach konwekcyjnych. Na mapie topografii izobarycznej 500 hPa widać również płytką zatokę niżową w raz z podwyższony gradientem (znacie to słowo) pionowym temperatury, co również przełoży się na „budowanie” zjawisk konwekcyjnych.

komunikat meteorologiczny, komunikat meteorologiczny

Komunikat meteorologiczny – OPIS ZAGROŻENIA

Przed Wami (szczególnie zachód kraju) marcowy, dynamiczniejszy dzień pod względem pogody. O ile na początku dnia pojawi się jedynie deszcz lub mżawka (Pamiętajcie, że powietrze ciepłe wślizguje się od góry), o tyle w drugiej części dnia szczególnie na obszarach objętych komunikatem dojdzie do inicjacji głębszej konwekcji.

YouTube player

Konwekcja na zachodzie

Reklama

Wartości MUCAPE (Convective Available Potential Energy) dla najbardziej niestabilnej cząstki powinna wynieść jakieś 200 – 400 J/kg, przy LI do -2 (marginalna niestabilność troposfery). Konwekcja będzie utrzymana również przez większą zawartość wilgoci już, również na wysokości 925 – 850 hPa. Na zachodzie prognozuje się także nieco większe uskoki prędkościowe wiatru do 14 / 16 m/s oraz podwyższony parametr współczynnika mieszalności (AV MIXING RATIO).

Opady gradu

Jest więc szansa na opady gradu o nieco większej średnicy (stawiam, że jak osiągniemy 2 cm to będzie maksymalna średnica, ale…nigdy nie należy niczego wykluczać. Konwekcja rządzi się swoimi prawami). Dodatkowo średni prognozowany wskaźnik wodności troposfery sięgnie zakresu 26 – 30 mm, co już oznacza, że deszczu może być naprawdę sporo. Nie są wykluczone więc lokalne zalania i podtopienia. „Warun” kinematyczny również może sprawić małą niespodziankę i nie jest wykluczone pojawienie się jednej lub więcej burz o cechach superkomórki burzowej. Podczas burz silniej powieje, ale prawdopodobnie nie będą to niszczące, znaczące porywy (maks 55 – 65 km/h).

Na koniec zaznaczę klauzulę, że burze mogą się utrzymać w pierwszej części nocy, ale ich aktywność powinna słabnąć, dlatego w niewymienionych województwach również lokalnie może zagrzmieć (bo silniej popada na pewno).

Reklama

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama