Przejdź do treści

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Burze i bardzo silne opady deszczu

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA KOMUNIKATU – 23.05.2024r – 12:00 CEST – 23.05.2024r – 23:00 CEST

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Burze i bardzo silne porywy wiatru, Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Burze i bardzo silne porywy wiatru

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

YouTube player

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM –

Reklama

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia opadów deszczu o charakterze umiarkowanym / intensywnym, które mogą powodować podtopienia oraz zalania. Nie jest również wykluczony grad o marginalnej średnicy. W tych regionach możliwe są także burze, o umiarkowanej aktywności pod względem wyładowań atmosferycznych.

Na pozostałym już niezaznaczonym obszarze możliwe są przelotne opady (chociaż na północy kraju, opady mogą mieć charakter ciągły).

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Burze i bardzo silne porywy wiatru, Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Burze i bardzo silne porywy wiatru

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w obszarze oddziaływania frontu atmosferycznego, który ułożony jest niemal południkowo – z północy na południe, ze „skrętem” w kierunku północno-zachodnim. W ciągu dnia nastąpi „aktywacja” frontu, na którym pojawią się przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego oraz burze.

OPIS ZAGROŻENIA

Reklama

Dziś troszkę szybciej podjąłem decyzję o tym, czy ma być to komunikat, czy ostrzeżenie. Padło na komunikat. Początek dnia z zachmurzeniem niemal całkowitym, które powinno w miarę upływu czasu się nieco rozrzedzać. Samo zachmurzenie również może mieć czynnik hamujący konwekcję, ale wydaje się, że i tak wszystko ruszy. W strefach zaznaczonych na zielono należy spodziewać się mniej więcej od 11-12 startu konwekcji. Dość szybko chmury powinny już generować opady i wyładowania. Prognozowana wodność troposfery będzie mniejsza, ale opady intensywne nas nie ominą. Znów możliwa podobna sytuacja jak z wczoraj, gdy komórki przemieszczały się jednak za drugą i wydawało się, że pada niemal bez przerwy.

Z mojej perspektywy powinno być mimo wszystko nieco spokojniej. Opady intensywne będą powodowały podtopienia oraz zalania, wystąpi grad o marginalnej średnicy, ale powinno być „bez szału”. Najważniejsze, że będzie padało. Front oprócz zaznaczonej strefy będzie oddziaływał także na północy oraz północnym zachodzie i tam już od rana opady i jakieś pojedyncze wyładowania. W drugiej części dnia może popadać dosłownie wszędzie, ale obszar „ich” działań będzie znacznie ograniczony. Również poza strefą zieloną może zagrzmieć i pojawić się po prostu burza, ale tak jak napisałem – dziś będzie zdecydowanie spokojniej, chociaż wczoraj też aż tak źle nie było. Trzeba również zaznaczyć, że przemieszczanie się opadów będzie powolne ze względna na słąbogradientowy obszar nad Polską – wszystko będzie leniwe i powolne i to niestety „pomaga” w podtopieniach.

Zdecydowanie dynamicznie będzie jutro, ale póki co – Komunikat ma charakter informacyjny i może być udostępniany w celu dotarcia do szerszej grupy odbiorców.

Reklama

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama