Przejdź do treści

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Intensywne opady śniegu oraz opady deszczu

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 16.12.2022r – 02:00 CET – 16.12.2022r – 23:00 CET

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Intensywne opady śniegu oraz opady deszczu

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Komunikat meteorologiczny dla obszarów

Dla umiarkowanych / intensywnych opadów śniegu, prawdopodobnie dla województw:

 • – Śląskiego
 • – Dolnośląskiego
 • – Opolskiego
 • – Łódzkiego
 • – Świętokrzyskiego
 • – Małopolskiego
 • – Lubelskiego
 • – Podlaskiego
 • – Mazowieckiego

Dla opadów deszczu, również marznącego prawdopodobnie dla województw / marginalnie:

 • – Podkarpackiego
 • – Małopolskiego (północna część)
 • – Lubelskiego (południowa część)
 • – Świętokrzyskiego (lokalnie / punktowo)

SYTUACJA BARYCZNA

Polska północna i częściowo centralna znajduje się w obszarze nieco wyższego ciśnienia w polu oddziaływania układu wysokiego ciśnienia. Tymczasem na południu kraju nadal mamy dość sporą porcję wilgoci, związaną z adwekcją cieplejszej masy powietrza polarnomorskiego.

Tymczasem od południowego zachodu w środowisku szybszego przepływu powietrza w środkowej i górnej troposferze, będzie wędrował niż baryczny z „systemem” frontów atmosferycznych, które przyniosą lokalnie umiarkowane / intensywne opady śniegu, oraz „głębszej” adwekcji ciepła także deszczu ze śniegiem oraz deszczu, który może marznąć. Nie jest wykluczony opad deszczu lodowego.

Reklama

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Zanim ogólnie Dowiecie się o tym, co Was czeka, chciałem zwrócić Waszą uwagę na to, co się wydarzyło wieczorową porą; przede wszystkim nad centralną częścią kraju. Otóż dosłownie „nagle” pojawiły się rozpogodzenia, które doprowadziły do natychmiastowego spadku temperatury w ciągu kilkudziesięciu minut. Dodatkowo doszło do szybkiej kondensacji przyziemnej ciepła w warstwie granicznej – Miejscami widzialność pozioma spadła do 50m ,a temperatura „Zanurkowała” do poziomu poniżej -12 stopni – Ito wbrew prognozom pogody. Tak właśnie działają procesy fizyczne w atmosferze.

Dlaczego komunikat a nie ostrzeżenie?

Zapytać mnie Możecie – Dlaczego komunikat, a nie ostrzeżenie? Otóż Ostrzeżenie już było i Wiecie, czego należy spodziewać się po „wilgotnym” niczym kochanek spod prysznica; niżu, który zaciągnął wilgoć znad Basenu Morza Śródziemnego.

Reklama

Adwekcja ciepłej masy powietrza

Już po północy szeroka strefa opadów wejdzie od strony południowej i południowo – zachodniej kierując się w głąb kraju. Na południowym wschodzie nastąpi dość dziarska adwekcja cieplejszej masy powietrza, która sprawi, że z nieba spadnie deszcz, a nie śnieg. Początkowo nad Małopolską również opady śniegu, ale wraz z napływem ciepła (od góry troposfery), zamieniać się zacnie on w deszcz.

Wraz z uniesieniem się poziomu zamarzania nie jest wykluczony opad deszczu lodowego, lub / i opadu deszczu powodującego gołoledź. W drugi przypadku, kropla wody zostaje przechłodzona nie tracąc swoich „wodnych” właściwości. Przy kontakcie z jakąkolwiek powierzchnią, natychmiast zamarza.

Na południu i południowym wschodzie (po ewentualnych marznących opadach) nastąpi szybki wzrost temperatury sprawi, że śnieg zacnie się topić, a z nieba polecą jedynie krople wody.

Opady śniegu

Im dalej na północ, tym większe prawdopodobieństwo opadów śniegu, które z uwagi na rosnącą temperaturę, mogą mieć postać „sklejonych” płatków i większych struktur. Skutkować to będzie klejeniem się do nawierzchni dróg oraz drzew / linii i wszystkiego co jest nad poziomem gruntu. Spadnie także widzialność pozioma – APEL – UŻYWAJCIE ŚWIATEŁ MIJANIA!!!. Na drogach będzie ślisko. Znów lokalnie dopada mniej więcej do zakresu 8 – 15 cm (nadal warunek prognostyczny).

Opady zaczną słabnąć w drugiej części dnia (piątek).

Uważajcie na drogach i pamiętajcie, że nawet komunikat jest swego rodzaju prognozą, a nie stanem faktycznym.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama