ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 16.12.2022r – 02:00 CET – 16.12.2022r – 23:00 CET

Profil na FB autora
Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:
„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Komunikat meteorologiczny dla obszarów
Dla umiarkowanych / intensywnych opadów śniegu, prawdopodobnie dla województw:
- – Śląskiego
- – Dolnośląskiego
- – Opolskiego
- – Łódzkiego
- – Świętokrzyskiego
- – Małopolskiego
- – Lubelskiego
- – Podlaskiego
- – Mazowieckiego
Dla opadów deszczu, również marznącego prawdopodobnie dla województw / marginalnie:
- – Podkarpackiego
- – Małopolskiego (północna część)
- – Lubelskiego (południowa część)
- – Świętokrzyskiego (lokalnie / punktowo)
SYTUACJA BARYCZNA
Polska północna i częściowo centralna znajduje się w obszarze nieco wyższego ciśnienia w polu oddziaływania układu wysokiego ciśnienia. Tymczasem na południu kraju nadal mamy dość sporą porcję wilgoci, związaną z adwekcją cieplejszej masy powietrza polarnomorskiego.
Tymczasem od południowego zachodu w środowisku szybszego przepływu powietrza w środkowej i górnej troposferze, będzie wędrował niż baryczny z „systemem” frontów atmosferycznych, które przyniosą lokalnie umiarkowane / intensywne opady śniegu, oraz „głębszej” adwekcji ciepła także deszczu ze śniegiem oraz deszczu, który może marznąć. Nie jest wykluczony opad deszczu lodowego.
Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA
Zanim ogólnie Dowiecie się o tym, co Was czeka, chciałem zwrócić Waszą uwagę na to, co się wydarzyło wieczorową porą; przede wszystkim nad centralną częścią kraju. Otóż dosłownie „nagle” pojawiły się rozpogodzenia, które doprowadziły do natychmiastowego spadku temperatury w ciągu kilkudziesięciu minut. Dodatkowo doszło do szybkiej kondensacji przyziemnej ciepła w warstwie granicznej – Miejscami widzialność pozioma spadła do 50m ,a temperatura „Zanurkowała” do poziomu poniżej -12 stopni – Ito wbrew prognozom pogody. Tak właśnie działają procesy fizyczne w atmosferze.
Dlaczego komunikat a nie ostrzeżenie?
Zapytać mnie Możecie – Dlaczego komunikat, a nie ostrzeżenie? Otóż Ostrzeżenie już było i Wiecie, czego należy spodziewać się po „wilgotnym” niczym kochanek spod prysznica; niżu, który zaciągnął wilgoć znad Basenu Morza Śródziemnego.
Adwekcja ciepłej masy powietrza
Już po północy szeroka strefa opadów wejdzie od strony południowej i południowo – zachodniej kierując się w głąb kraju. Na południowym wschodzie nastąpi dość dziarska adwekcja cieplejszej masy powietrza, która sprawi, że z nieba spadnie deszcz, a nie śnieg. Początkowo nad Małopolską również opady śniegu, ale wraz z napływem ciepła (od góry troposfery), zamieniać się zacnie on w deszcz.
Wraz z uniesieniem się poziomu zamarzania nie jest wykluczony opad deszczu lodowego, lub / i opadu deszczu powodującego gołoledź. W drugi przypadku, kropla wody zostaje przechłodzona nie tracąc swoich „wodnych” właściwości. Przy kontakcie z jakąkolwiek powierzchnią, natychmiast zamarza.
Na południu i południowym wschodzie (po ewentualnych marznących opadach) nastąpi szybki wzrost temperatury sprawi, że śnieg zacnie się topić, a z nieba polecą jedynie krople wody.
Opady śniegu
Im dalej na północ, tym większe prawdopodobieństwo opadów śniegu, które z uwagi na rosnącą temperaturę, mogą mieć postać „sklejonych” płatków i większych struktur. Skutkować to będzie klejeniem się do nawierzchni dróg oraz drzew / linii i wszystkiego co jest nad poziomem gruntu. Spadnie także widzialność pozioma – APEL – UŻYWAJCIE ŚWIATEŁ MIJANIA!!!. Na drogach będzie ślisko. Znów lokalnie dopada mniej więcej do zakresu 8 – 15 cm (nadal warunek prognostyczny).
Opady zaczną słabnąć w drugiej części dnia (piątek).
Uważajcie na drogach i pamiętajcie, że nawet komunikat jest swego rodzaju prognozą, a nie stanem faktycznym.
Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD
Prognozę przygotował: Jarosław Turała.