Przejdź do treści

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Umiarkowane, intensywne opady śniegu oraz lokalne opady marznącego deszczu

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 20.01.2023r – 14:00 CET – 21.01.2023r – 23:00 CET

Komunikat meteorologiczny Jarosława Turały: Intensywne opady śniegu oraz opady deszczu

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

Reklama

Ogólnie rzecz ujmując cała Polska, z tym, że będziemy mieli nieco przejściowy charakter. Mam na myśli, przesuwające się opady śniegu o umiarkowanej intensywności, które od wschodniej części Polski mogą zmieniać się w opady deszczu (również marznącego) powodującego gołoledź.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

SYTUACJA BARYCZNA

Polska przede wszystkim zachodnia znajduje się pod wpływem układu wysokiego ciśnienia znad Skandynawii oraz płytkiego klina ośrodka atlantyckiego. Tymczasem po wschodniej stronie mamy obecność lekko pofalowanego frontu, który już opuścił nasz kraj. Przyglądając się mapom przepływu na wysokości 9 km widać wyraźnie ciągnący się jet stream który niejako trafia na ścianę wschodnią, blokowaną przez wyż rosyjski.

Z uwagi na pogłębiające się ochłodzenie z północy, sięgające „głęboko” na południe Europy trafiając na cieplejszy sektor dochodzi do tworzenia się niżów, które w środowisku prądu strumieniowego przesuwają się właśnie w naszym kierunku. Jeszcze dziś po południu strefa frontu związana z takim niżem wejdzie od południowej części kraju wędrując na północ.

Reklama

Jutro ośrodek niskiego ciśnienia powinien znaleźć się nad Podkarpaciem, ale jego położenie nie jest do końca wiadome. Z uwagi na obecność niżu, wzrośnie również gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego, a to oznacza silniejsze porywy wiatru. Wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne.

Komunikat meteorologiczny – OPIS ZAGROŻENIA

Zgodnie z tym, co zdążyliście przeczytać nieco wyżej, do naszego kraju od południa wejdzie szeroka strefa opadów frontowych związana z ośrodkiem niskiego ciśnienia. Z uwagi na zwiększoną wodność troposfery będzie padać umiarkowanie oraz intensywnie. Musicie Pamiętać, że opad śniegu przy temperaturach w zakresie -1 / 2 stopnie jest lepki, ciężki, płatki łączą się w większej średnicy struktury i w parę chwil mimo cieplejszej powierzchni gruntu pojawia się pokrywa.

Strefa opadów

Strefa powoli i sukcesywnie będzie przemieszczać się na północ. Wraz z wędrówką niżu, obszar „mokry” będzie zmieniał kierunek na zachodni i północnozachodni, docierając nad Pomorze Zachodnie jutrzejszego popołudnia. Wraz z wędrówką niżu od południowego wschodu jest możliwe zaciągnięcie nieco cieplejszej masy powietrza oraz wystąpienie rozpogodzeń.

Reklama

W związku z takim stanem rzeczy nie wyklucza się pojawienia mgieł i zamgleń – szczególnie na południu i południowym zachodzie Dodatkowo opady śniegu na „końcu strefy” frontu mogą zmieniać się w opad marznącego deszczu powodując gołoledź. Gdzie tak będzie? Powinno na wschodzie i północnym wschodzie, ale o tym jak będzie – dowiemy się jutro.

Obecność niżu

Obecność niżu, to wspomniany przeze mnie wcześniej wzrost gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego. Oznacza to silny i porywisty wiatr, który będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Obniży on temperaturę odczuwalną o kilka stopni i lokalnie może wyrządzać niewielkie szkody materialne. Podobnie będzie ze śniegiem, który jak Wiecie będzie się lepił do wszystkiego. Pod jego ciężarem mogą łamać się gałęzie drzew, które mogą spadać na linie wysokiego napięcia.

Nie jest więc wykluczone, że pojawi się brak prądu u niektórych odbiorców. Na jezdni będzie zalegać śnieg oraz niedorobione tiramisu, czyli błoto pośniegowe. Widzialność pozioma spadnie znacząco, więc prośba do Was o używanie świateł mijania a nie do jazdy dziennej.

Reklama

Ogólnie, jeśli planujecie jakąś podróż, to zaplanujcie wszystko wcześniej, bo zwiększy się ryzyko wypadków i kolizji, więc czas dotarcia na miejsce przeznaczenia może się znacząco wydłużyć. Dodatkowo nieco spadające ciśnienie może u meteoropatów objawić się sennością oraz bólami głowy czy kończyn.

Plusem takiej aury jest to, że dzieci zobaczą śnieg i będą mogły ulepić bałwana 🙂. Dla niektórych jednak śnieg to zmora pogody, ale Wiecie, że nie będę trzymał sztamy z tylko jedną stroną 🙂.

Bardzo proszę uważać na siebie w samochodach oraz na chodnikach.

Reklama

Komunikat ma charakter informacyjny i może być udostępniany w celu dotarcia do szerszej grupy odbiorców.

Uważajcie na drogach i pamiętajcie, że nawet komunikat jest swego rodzaju prognozą, a nie stanem faktycznym.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama