Przejdź do treści

Komunikat meteorologiczny: możliwość wystąpienia lokalnie intensywnych opadów deszczu oraz burz. Spodziewane są silniejsze porywy wiatru.

Komunikat meteorologiczny. ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 12.05.2022r – 09:00 CEST – 12.05.2022r – 23:00 CEST

Komunikat meteorologiczny

>> Gdzie jest burza? Radar burzowy. Mapa burzowa Polski. <<

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

Reklama

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych, punktowych opadów deszczu orz burz. Na Podkarpaciu możliwe jest pojawienie się superkomórek burzowych z opadem gradu i silnym / porywistym wiatrem osiągającym 80 km/h.

– Obszary zaznaczone znakiem zapytania – Cóż. Sytuacja jest dosyć niejednoznaczna. Istnieje ryzyko tzw. „odpalenia” komórek konwekcyjnych w drugiej części dnia. Dotyczyć to powinno m.in województw : Mazowieckiego, wschodnie części Łódzkiego oraz Świętokrzyskiego. Sytuacja jest bardzo niepewna, ale z tyłu głowy należy mieć możliwość wystąpienia takiego scenariusza.

Komunikat meteorologiczny: SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Przez Polskę przechodzić będzie dziś strefa frontu atmosferycznego, który dość szybko wypchnie bardzo ciepłe powietrza zastępując je chłodną, polarnomorską masą. Na froncie i tuż przed nim oraz za możliwe jest utworzenie się komórek konwekcyjnych. Z uwagi na nieco bardziej zaostrzony gradient (różnice) baryczny, co zaowocuje silniejszymi porywami wiatru, lokalnie dochodzącymi do 50 / 65 km/h.

Komunikat meteorologiczny:

Sytuacja jest tak niejasna, że trudno cokolwiek dziś prognozować. Scenariusze mogą być dwa. Pierwszy z nich to wspomniane odpalenie komórek konwekcyjnych w drugiej części dnia w centrum oraz południu i wschodzie. Drugim, jest łagodne przejście frontu objawiające się jedynie większym zachmurzeniem. Opady wystąpią wtedy na krańcach wschodniej, południowej i południowo wschodniej Polsce. Najbardziej intensywnych zjawisk należy się spodziewać prawdopodobnie lokalnie w Małopolsce oraz na Podkarpaciu, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się burz superkomórkowych, które mogą wygenerować opady gradu oraz silniejsze porywy wiatru. Porywy mogą osiągać 80 km/h chwilowo, więc szkody materialne również są możliwe. Mamy również około 15% szans na pojawienie się trąby powietrznej (Podkarpacie), jak będzie? Zobaczymy.

Komunikat meteorologiczny

Uważajcie na siebie

Tak jak wspomniałem, scenariusze są dwa. Należy wszędzie mieć się na baczności i obserwować dostępne w sieci radary odbiciowości (opadu). Obecnie najmocniejszy deszcz (08:40) występuje w okolicach Skarszew. Szersza strefa opadu znajduje się w okolicach Prabut i Kwidzynia (Pomorskie). Strefa owa przesuwa się na wschód.

Fanpage Autora

Reklama

(3) „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama