Przejdź do treści

Komunikat meteorologiczny: możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz burz.

Komunikat meteorologiczny. ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 25.05.2022r – 09:00 CEST – 25.05.2022r – 22:00 CEST

Komunikat meteorologiczny

>> Gdzie jest burza? Radar burzowy. Mapa burzowa Polski. <<

Fanpage Autora

Reklama

(3) „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu, gradu o marginalnej średnicy, burz oraz silniejszych porywów wiatru mogących osiągać prędkość 60 / 75 km/h.

Reklama

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych (lokalnie intensywnych) opadów deszczu, burz oraz nieco silniejszych porywów wiatru mogących osiągać prędkość 50 km/h.

– Obszary zaznaczone kolorem – BIAŁYM Z WIDOCZNĄ IKONĄ – w związku z możliwością wystąpienia przelotnych opadów deszczu wraz z wyładowaniami atmosferycznymi. W tych regionach konwekcja powinna wystąpić dość punktowo.

Komunikat meteorologiczny: SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska nadal znajduje się w zasięgu powoli wędrującego frontu atmosferycznego, który jest nieco blokowany przez ośrodek wysokiego ciśnienia znad Morza Czarnego. W miarę upływu dnia zacznie się on uaktywniać, w związku z czym w wielu miejscach kraju pojawią się opady deszczu oraz burze. Na wschodzie z uwagi jeszcze na adwekcję ciepła, wędrujący front może przynieść nieco gwałtowniejsze zjawiska. Nadal napływa powietrze pochodzenie polarnomorskiego.

Komunikat meteorologiczny:

Reklama

Wczoraj w wielu miejscach kraju konwekcja spowodowała pojawienie się umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu, które doprowadziły do lokalnych podtopień i zalań. Dziś będzie podobnie. Front powoli i sukcesywnie będzie przesuwał się na wschód kraju. Już jak spojrzycie na radar odbiciowości, zauważycie szeroką strefę deszczu, która znajduje się na południowym zachodzie kraju. Wędruje ona w kierunku północno wschodnim. Pada już na południu i południowym wschodzie. Pojedyncze wyładowanie pojawiło się na zachód od stolicy.

W miarę upływu dnia opadów i burz będzie znacznie więcej. Z uwagi na większą wodność troposfery, niewykluczone są ulewy, które spowodować mogą podtopienia. Nie jest także wykluczone pojawienie się pojedynczych przypadków superkomórki burzowej, które mogą wygenerować opady gradu o marginalnej średnicy. Mocniej również powieje. Chwilami prędkość może dochodzić do 75 km/h, ale Wiecie doskonale, że w konwekcji wszystko się może zdarzyć na + i na -. Do wieczora strefa powinna przesunąć się na wschód i w pierwszej części nocy opuści nasz kraj.

Pamiętajcie, że podczas opadów spada widzialność pozioma i w takich warunkach używamy – ŚWIATEŁ MIJANIA!!! Nie są dziś wykluczone wspomniane podtopienia oraz zalania. Lokalnie należy się spodziewać przerw w dostawie energii elektrycznej lub niewielkich szkód materialnych.

Reklama

Zauważcie, że po długim okresie suchej i słonecznej aury przyszedł czas na pogodę mokrą, chłodną i burzową. Oczywiście pewnie są takie regiony, gdzie jeszcze nie padało, ale trzeba być dobrej myśli. Niemal codziennie należy się spodziewać, lokalnych opadów / burz.

Uważajcie na siebie

Pamiętajcie, że każda, nawet niewielka burza może nieść ze sobą zniszczenia. Zachęcam do śledzenia aktualnych danych radarowych i teledetekcyjnych, Byście byli z opadami i wyładowaniami na bieżąco.

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama