Przejdź do treści

Komunikat meteorologiczny: możliwość wystąpienia umiarkowanych / silniejszych opadów deszczu, gradu i porywów wiatru podczas burz.

Komunikat meteorologiczny. ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 6.05.2022r – 10:00 CEST – 6.05.2022r – 23:00 CEST

Komunikat meteorologiczny

>> Gdzie jest burza? Radar burzowy. Mapa burzowa Polski. <<

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

Reklama

Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 2 cm. Podczas burz nie wyklucza się silniejszych porywów wiatru osiągających 70 / 75 km/h. Bardziej uwodnione komórki, przy niezbyt szybkim przesuwaniu się mogą powodować lokalne podtopienia.

Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych lokalnie mocniejszych opadów deszczu lub gradu o marginalnej średnicy. Dodatkowo może silniej powiać do 50 km/h.

Komunikat meteorologiczny: SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska wschodnia znajduje się w oddziaływaniu bardzo płytkiej zatoki niskiego ciśnienia wraz z widocznymi strefami zbieżności wiatru. Adwekcja ciepłej, niestabilnej i wilgotnej masy powietrza sprawią, że jeszcze do południa ruszy konwekcja. Następnie po południu przybrać ona powinna na sile i zaznaczyć się przede wszystkim w strefach zaznaczonych na żółto.

Komunikat meteorologiczny:

Wczoraj miałem nadzieję, że chociaż wracając z pracy nieco popada i oczyści powietrze. Powietrze z powodu nieco większej koncentracji wilgoci było nieco „cięższe” niż ostatnio. Na południu i lokalnie w Wielkopolsce całkiem solidnie chociaż przez chwilę popadało. Dziś strefa opadów i burz przesunie się bardziej na wschód. Najdynamiczniejszej aury spodziewać się należy w Lubuskim oraz Podkarpackim, gdzie lokalnie spadnie dość sporo deszczu. Wskaźnik PW (precipitable water) sięgający 22 / 25 mm już może sprawić, że komórki, które będą dość powoli się przesuwać, mogą spowodować wystąpienie lokalnych podtopień. Nie muszę chyba dodawać, że na terenach górskich woda może spływać po ścieżkach tworząc całkiem warte strumienie.

Po południu

Charakter burz będzie miał bardzo podobny charakter do tych wczorajszych. Punktowo będzie bardzo mocno padać, zagrzmi, a gdzieniegdzie pojawi się grad. Nie powinien on „powalać” swoją średnicą, ale około 2 cm myślę, że może osiągnąć. Burze nie powinny się łączyć w jakieś większe struktury, ale jak Wiecie każda burza może być niebezpieczna. Istnieje prawdopodobieństwo, że z jakiś komórek wiatr powieje z prędkością 70 km/h, a to może oznaczać jakieś niewielkie szkody materialne (oby nie). Pod wieczór wyładowań powinno być coraz mniej i z mieszkańcami rejonów wschodnich pozostanie jedynie przelotny, punktowy deszcz.

Uważajcie na siebie

Reklama

Pamiętajcie o tym, aby uważać na siebie, gdy zbliża się burza, a już w szczególności, gdy wędrujemy górskim szlakiem. Należy wtedy zejść jak najniżej się da, by zminimalizować możliwość uderzenia piorunem.

Prognoza pogody na sobotę i niedzielę pojawi się jutro rano 😉. Miała być dziś, ale jednak komunikat stanowi niejako wyższą rangę z powodu prewencyjnego.

Pamiętajcie, że burze mają charakter lokalny i ich położenie może się nieco różnic od zakładanego. Miejmy nadzieję, że dzień i wieczór przebiegną spokojnie.

Komunikat meteorologiczny na Fanpage Autora

Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama