Przejdź do treści

Komunikat meteorologiczny: możliwość wystąpienia umiarkowanych / silniejszych opadów deszczu, gradu i porywów wiatru podczas burz.

Komunikat meteorologiczny. ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 5.05.2022r – 11:00 CEST – 6.05.2022r – 02:00 CEST

komunikat meteorologiczny, komunikat meteorologiczny

>> Gdzie jest burza? Radar burzowy. Mapa burzowa Polski. <<

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

Reklama

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 2 cm. Podczas burz wiatr może osiągać prędkość 65 / 75 km/h.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o marginalnej średnicy. Podczas burz wiatr może osiągać prędkość 55 / 65 km/h.

Reklama

– Obszary zaznaczone – IKONKAMI NA BIAŁYM TLE – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych opadów deszczu oraz gdzieniegdzie pojedynczych zjawisk burzowych.

Komunikat meteorologiczny: SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w oddziaływaniu wyżu, który obecnie znajduje nad Rosją. Dziś jednak od południowej strony kontynentu dostaniemy się pod wpływ wędrującej zatoki niskiego ciśnienia niżu górnego wraz z frontem atmosferycznym. Zacznie napływać bardzo ciepłe i wilgotne powietrze, co przełoży się na rozwój konwekcji. Będzie więc padać, chwilami lać i w wielu miejscach zagrzmi.

Komunikat meteorologiczny:

Niemal każda adwekcja (napływ) cieplejszej, mniej stabilnej i wilgotniejszej masy powietrza stanowi nie lada okazję do wytworzenia się zjawisk konwekcyjnych (burzowych). Smaczku dodaje fakt, że nad Polskę sięgnie górna zatoka niskiego ciśnienia ze strefą konwergencji (zbieżność wiatru). Dziś najwięcej zjawisk burzowych należy się spodziewać przede wszystkim we wszystkich województwach południowych, gdzie jeszcze przed południem powinny pojawić się pierwsze wypiętrzone chmury.

Po południu

Reklama

Po południu w wielu miejscach właśnie Polski południowej przejdą dość dobrze uwodnione komórki burzowe. Wskaźnik wodności może sięgnąć 25 mm, a w połączeniu z obszarem słabogradientowym efektem będą bardzo leniwie przesuwające się komórki, które mogą lokalnie powodować podtopienia. Nisko położona izoterma 0 stopni sprawi, że nie jest wykluczony opad gradu o średnicy do 2 cm. Jak to podczas burz, w głębszej konwekcji porywy mogą osiągać 75 km/h, chociaż nie jest wykluczone, że może wydarzyć się silniejszy poryw.

Jeśli o tego dojdzie, mogą powstać niewielkie szkody materialne. Jeśli warunki pozwolą (chociaż kinematyka jest mizerna), nie wykluczam pojawienia się nieco mocniejszej struktury, również o charakterze superkomórki. Szanse marginalne, ale wspomniałem.

Burze w nocy

Burze prawdopodobnie pozostaną z nami do północy, jednak nie wyklucza się, że przetrwają dłużej. Czas pokaże. Zaznaczam również, że obszary jedynie z ikonkami deszczowymi również mają szansę na błyski (mniejsze, bo mniejsze, ale mają).

Reklama

Warunki w Tatrach trudniejsze. Każdy, kto dziś wychodzi nieco wyżej powinien mieć dobrze naładowany telefon oraz w przypadku zbliżania się burzy powinien podjąć decyzję o natychmiastowym zejściu.

Pamiętajcie, że burze mają charakter lokalny i ich położenie może się nieco różnic od zakładanego. Miejmy nadzieję, że dzień i wieczór przebiegną spokojnie.

Zapraszamy na Fanpage Autora

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama