Przejdź do treści

KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY — Silne porywy wiatru 18.11-20-11.2021 (Jarosław Turała)

KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY W ZWIĄZKU Z MOŻLIWOŚCIĄ WYSTĄPIENIA SILNIEJSZYCH PORYWÓW WIATRU.
ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 18.11.2021r – 22:00 CET – 20.11.2021r – 10:00 CET

komunikat

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

Przede wszystkim pas nadmorski oraz Pomorze, gdzie porywy mogą dochodzić do 100 km/h. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w górach, gdzie prędkość wiatru może przekraczać 120 km/h (Karkonosze, Tatry).
Inne regiony, (północ, centrum, zachód, wschód) to prognozowane porywy do 70 lokalnie 75 km/h szczególnie nocą z piątku na sobotę. Wydaje się, że najsłabiej powieje na południowym zachodzie do 60 km/h.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska powoli od południowego zachodu dostaje się pod wpływ wędrującego niżu powstałego w Basenie Morza Śródziemnego. W środowisku długiej fali górnej oraz pogłębiającej się zatoki w polu geopotencjału niż baryczny będzie miał dobre warunki, by się załapać na darmową podwózkę nad nasz kraj. Stanie się to prawdopodobnie.

Przede wszystkim pas nadmorski oraz Pomorze, gdzie porywy mogą dochodzić do 100 km/h. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w górach, gdzie prędkość wiatru może przekraczać 120 km/h (Karkonosze, Tatry). Inne regiony, (północ, centrum, zachód, wschód) to prognozowane porywy do 70 lokalnie 75 km/h szczególnie nocą z piątku na sobotę. Wydaje się, że najsłabiej powieje na południowym zachodzie do 60 km/h.

komunikat, komunikat

OPIS SYTUACYJNY

Po stałej i zgniłej pogodzie raczej śladu już nie ma. Widać wyraźnie na mapach pola geopotencjału, że w końcu nasz kraj dostał się w obszar szybszego przepływu powietrza. Dzisiejszej nocy silnie będzie wiało także na wysokości 11 km (przewidywane porywy >180 km/h). Z uwagi na różnicę sporą ciśnienia pomiędzy wspomnianym wielocentrycznym układem wyżowym a wędrującym niżem barycznym, który sunie południową stroną Skandynawii i wejść powinien nad Litwę.

Przechodzący ośrodek niżowy, to wzrost zagęszczenia izobar, czyli zaostrzenie się gradientu poziomego ciśnienia Największych porywów należy się spodziewać na Bałtyku i w pasie nadmorskim, gdzie chwilami porywy mogą osiągać 100 km/h. Im dalej w głąb lądu, tym porywy mniejsze. Sytuacja będzie wyglądać następująco, że nad Bałtykiem będziemy mieli dwie “fale” wiatru – pierwsza fala, to noc z czwartku na piątek, druga to wieczór i noc z piątku na sobotę. Wtedy właśnie nad morzem powieje najmocniej. Na Bałtyku sztorm. W głębi lądu przynajmniej do jutrzejszego popołudnia porywy nie powinny przekraczać 55 km/h, natomiast już wieczorem i nocą w wielu miejscach wiatr się nasili i porywy mogą osiągać 70 / 75 km/h. W górach znów porywy powyżej 120 km/h.

komunikat, komunikat

Niestety pogorszą się warunki biometeorologiczne — szybko spadające, a następnie wzrastające ciśnienie sprawi, że

Wiatr o takiej sile może powodować szkody materialne. Będzie on łamał gałęzie drzew, które upadając są w stanie zerwać linię energetyczne, co przełoży się na przerwy w dostawie prądu. Należy uważać podczas wycieczek i spacerów, szczególnie w okolicach drzew (w lesie wbrew pozorom nie wieje tak mocno i jest nieco bezpieczniej). Uważajmy również podczas jazdy samochodem , bądźcie czujni i miejcie oczka dookoła głowy.

Grafika – DWD / ECMWF / EUMETSAT

Pisał: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Prognozy naszych partnerów

komunikat, komunikat

Prognoza Sieci Obserwatorów Burz

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ


komunikat, komunikat

Prognoza “Sorry. Taki mamy klimat

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ


Inne wiadomości.