Przejdź do treści

KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY — Silne porywy wiatru i intensywne opady deszczu 04.11.2021 (Jarosław Turała)

KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY W ZWIĄZKU Z MOŻLIWOŚCIĄ WYSTĄPIENIA INTENSYWNYCH OPADÓW DESZCZU, SILNIEJSZYCH PORYWÓW WIATRU ORAZ SZYBKO SPADAJĄCEGO, A NASTĘPNIE WZRASTAJĄCEGO CIŚNIENIA ATMOSFERYCZNEGO .ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 04.11.2021r – 04:00 CET – 5.11.2021r – 08:00 CET

wiatr, wiatr

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

Przede wszystkim Polska zachodnia (Pomorze zachodnie, lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie) gdzie spodziewać się należy wielkoskalowych / długotrwałych opadów deszczu, również o charakterze konwekcyjnym. Nie wykluczone są wyładowania atmosferyczne oraz silniejsze porywy wiatru do 65 km/h.

Polska centralna, południowa, gdzie opady deszczu możliwe są także na południu, w centrum, na wschodzie i północy. Tutaj lokalnie padać może również mocniej i niewykluczone są także twory konwekcyjne z silniejszymi porywami wiatru wraz z wyładowaniami atmosferycznymi.

wiatr, wiatr

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska powoli od południowego zachodu dostaje się pod wpływ wędrującego niżu powstałego w Basenie Morza Śródziemnego. W środowisku długiej fali górnej oraz pogłębiającej się zatoki w polu geopotencjału niż baryczny będzie miał dobre warunki, by się załapać na darmową podwózkę nad nasz kraj. Stanie się to prawdopodobnie wczesnym rankiem, kiedy od strony południowej wejdzie strefa opadów deszczu związana z frontem atmosferycznym. W środowisku szybszego przepływu powietrza w całym słupie troposfery dojdzie lokalnie do zainicjowania konwekcji, co w rezultacie może spowodować pojawienie się wyładowań atmosferycznych. Niż prawdopodobnie przejdzie zachodnią częścią kraju, ale jest ostateczna trajektoria będzie znana, dopiero jak przejdzie.

Prognozowane położenie centrum niżu "Peter". Źródło: DWD

OPIS SYTUACYJNY

Wędrówka niżu znad Basenu Morza Śródziemnego niemal zawsze wiąże się z nieprzyjemnościami, jakie ze sobą niesie. Tym razem jego trajektoria jest dla nas, można powiedzieć — bezpieczniejsza. Cyklon będzie wędrował dość szybko, gdyż nie będzie blokowany przez jakiś mocniejszy ośrodek wysokiego ciśnienia. Mieszkańcy Polski zachodniej i północnej muszą liczyć się z opadami deszczu, które chwilami mogą być intensywne, wiszące przez cały dzień.

W tej kwestii najważniejsze jest, że liście mogą zatykać studzienki, więc w wielu miejscach możliwe będą podtopienia oraz zalania. W pozostałej części kraju podczas przechodzenia frontu (nie mylić z niżem) również możliwe są podtopienia oraz zalania spowodowane blokowaniem odpływów studzienek przez liście. Nie należy wykluczyć konwekcji oraz wyładowań atmosferycznych.

Przechodzący ośrodek niżowy, to wzrost zagęszczenia izobar, czyli zaostrzenie się gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego. Będzie więc wiało. Wysoko w górach porywy przekraczające 120 / 130 km/h. Nad morzem prędkość może dochodzić do 85 / 90 km/h. Pogórze również z porywami do 80 km/h. Niziny i pozostała część Polski, to porywy do 70 km/h. Wiatr o takich porywach może lokalnie powodować szkody materialne. Pamiętać należy o możliwych przerwach w dostawie energii elektrycznej.

Niestety pogorszą się warunki biometeorologiczne — szybko spadające, a następnie wzrastające ciśnienie sprawi, że samopoczucie nie będzie najwyższych lotów. Zwiększy to ryzyko wypadków i kolizji. Pamiętajcie, że w centrum niżu panują dobre warunki. Nie pada prawie i nie wieje. Najgorsze są jego obrzeża — tam czyhają fronty atmosferyczne oraz większy gradient (różnica) baryczny. Mimo wszystko spokojnej nocy i dnia.

Grafika – DWD / ECMWF / EUMETSAT

Pisał: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Prognozy naszych partnerów

wiatr, wiatr

Prognoza Sieci Obserwatorów Burz

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ


wiatr, wiatr

Prognoza “Sorry. Taki mamy klimat

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ


Inne wiadomości.