Przejdź do treści

KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY W ZWIĄZKU Z MOŻLIWOŚCIĄ WYSTĄPIENIA WIELKOSKALOWYCH OPADÓW DESZCZU ORAZ SILNIEJSZYCH PORYWÓW WIATRU.

Komunikat meteorologiczny. ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 12.07.2022r – 09:00 CEST = 13.07.2022r – 15:00 CEST (od godziny 06:00 jedynie „mocno” wschodnia część kraju).

Komunikat meteorologiczny

>> Gdzie jest burza? Radar burzowy. Mapa burzowa Polski. <<

Fanpage Autora

Reklama

(3) „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia opadów deszczu umiarkowanych / intensywnych o charakterze wielkoskalowym z wbudowanymi chmurami pionowymi (czyt. konwekcyjnymi), które mogą wygenerować również wyładowania atmosferyczne. Dodatkowo większa różnica pozioma ciśnienia atmosferycznego pomiędzy północno wschodnią a zachodnią częścią kraju sprawi, że porywy mogą przekraczać 75 km/h.

Komunikat meteorologiczny: SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się na kraju dwóch różnych ośrodków barycznych Wyżu znad Niemiec oraz niżu, który obecnie zmierza nad Białoruś. Ten drugi nad wschodnią część kraju „wprowadzi” front atmosferyczny, który będzie ułożony południkowo. Z uwagi na to, że od zachodu mamy wyż, który nie bardzo będzie chciał wpuścić strefę opadu nieco do centrum. Dlatego deszcz pozostanie z mieszkańcami wschodniej części kraju.

Dodatkowo zwiększy się gradient (różnica) poziomy ciśnienia atmosferycznego. Będzie więc mocniej wiało.

Komunikat meteorologiczny:

Już trochę czasu minęło od ostatnich wielkoskalowych opadów. Zazwyczaj takie długotrwałe opady związane są z niżem znad Genui (tzw. niże genueńskie) które są bardzo bogate w wodę i przynoszą długotrwałe opady. Tym razem niż niedaleko naszego kraju przywędruje z północy i zatrzyma się nad Białorusią. Wyż znad Niemiec nie da możliwości wędrówki frontu na zachód. Ponieważ front ułożony będzie południkowo, opady spodziewane są we wszystkich wschodnich województwach. Chwilami może padać mocno, a dodatkowo mogą wystąpić jakieś pojedyncze burze związane z tzw. wbudowane chmury konwekcyjne w strefę frontu.

Reklama

Długotrwałe opady mogą gdzieniegdzie powodować podtopienia oraz zalania.

To jednak nie wszystko.

Niż zwiększy różnicę ciśnienia na dość niewielkim obszarze, oznacza to wzrost prędkości wiatru. Niestety na północnym wschodzie oraz na Mazurach chwilami porywy osiągające 75 km/h i więcej, tym bardziej, że już wspomniałem o możliwości wystąpienia wbudowanej konwekcji, w której po prostu mocniej wieje. Wiatr w takich porywach może powodować już szkody materialne. Nie są wykluczone przerwy w dostawie energii elektrycznej spowodowane uszkodzeniami linii napowietrznej. Watr + wilgoć skutecznie obniżą temperaturę odczuwalną, więc zabierzcie sweterki i jesionki.

Podsumowując. Deszcz bardzo cieszy. Ciągle jest go mało, lub pada naprawdę lokalnie więc nie wszyscy są zadowoleni. I nigdy nie będą, bo jedni chcą deszczu, a inni nie. Nieco baczniej trzeba obserwować te porywy wiatru, które mogą już narobić szkód, albo porwać trampolinę do ogrodu sąsiada. Przypominam, aby nie stawać samochodem pod drzewem – to bardzo częsty błąd. Na drzewach są liście, które stawiają wiatrowi opór i dochodzi do ich przewrócenia. Dlatego uważajcie na siebie dziś.

Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama