KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY — Marznące opady deszczu. (Jarosław Turała)

KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY W ZWIĄZKU Z MOŻLIWOŚCIĄ WYSTĄPIENIA OPADÓW DESZCZU O CHARAKTERZE MARZNĄCYM, KTÓRY BĘDZIE POWODOWAĆ GOŁOLEDŹ

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 23.01.2022r – 04:00 CET – 24.01.2022r – 23:00 CET.

komunikat, komunikat,pogodowy

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

Na wstępnie obowiązywania komunikatu: lubuskie, dolnośląskie. Następnie: kujawsko-pomorskie i lokalnie pomorskie oraz wielkopolskie. Pod koniec obowiązywania komunikatu: warmińsko-mazurskie, łódzkie (północna część), mazowieckie (północna część).

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia w związku z dominacją wyżu brytyjskiego. Napływa do nas chłodne powietrze z północy. Od zachodu jednak zaczniemy dostawać się pod wpływ wilgotniejszej i cieplejszej masy polarnomorskiej, która przywita nas wędrującym frontem atmosferycznym, który przyniesie wspomniane opady.

komunikat, komunikat,pogodowy

OPIS SYTUACYJNY

Pewnie Zauważyliście, że niemal każda wiązka prognostyczna faworyzuje dominację układu wysokiego ciśnienia, który znajduje się obecnie nad Wielką Brytanią. Oznacza to niemal brak opadów. Niestety mapa napływu (adwekcji) mas powietrza nie pozostawia wątpliwości – front. Wraz ze wspomnianym napływem cieplejszej i wilgotniejszej masy od zachodu powinna wkroczyć strefa wilgoci z opadami śniegu, ale także deszczu, który będzie miał charakter marznący.

Dodatkowo może pojawić się mgła oraz mżawka (która także będzie marznąć). Strefa frontu powinna przemieszczać się na wschód. Będzie ona nieco „pochylona” na prawo, a wiec strefa opadów o tej charakterystyce również. Należy wiec uważać na drogach i chodnikach. Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie i nie wykluczam przedłużenia ważności komunikatu wraz z dodaniem kolejnych regionów, które mogą być zagrożone.

Grafika – DWD / ECMWF / EUMETSAT

Pisał: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.


Inne wiadomości.