Przejdź do treści

KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY — Silny wiatr (Jarosław Turała)

KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY W ZWIĄZKU Z MOŻLIWOŚCIĄ POJAWIENIA SIĘ UMIARKOWANYCH / SILNYCH PORYWÓW WIATRU MOGĄCYCH POWODOWAĆ PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ / LOKALNE SZKODY MATERIALNE.

Reklama

ZAKRES CZASOWT OBOWIĄZYWANIA – 23.02.2022r – 00:30 CET – 23.02.2022r – 20:00 CET

komunikat, komunikat,pogodowy

OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

Na najsilniejsze porywy muszą być przygotowane obszary linii brzegowej nad Bałtykiem. Następnie nieco słabiej powieje w woj. północnych, wliczając zachodnią część woj. Warmińsko-Mazurskiego. Znacznie słabiej, ale porywiście i odczuwalnie powieje również w innych regionach kraju.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska obecnie znajduje się obecnie w polu grzbietu barycznego ośrodka antycyklonalnego (wyżowego) znajdującego się nad Atlantykiem. Od północnego zachodu dość szybko w kierunku Bałtyku zacznie nasuwać się lekko nurkujący, stale wypełniający się (ciśnienie w centrum niżu rośnie) ośrodek niżowy, który z uwagi na pojawienie się wyżu nad Francją zaostrzy nam gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego. Stąd spodziewane są silniejsze porywy wiatru. Dodatkowo przez kraj przejdzie front atmosferyczny z opadami deszczu / deszczu ze śniegiem i śniegu.

komunikat, komunikat,pogodowy

OPIS SYTUACYJNY

Można powiedzieć, że przed nami szybkie otwarcie „drzwi” i „okna”, spowodowanie przeciągu a następnie zamknięcie ich i uspokojenie sytuacji. Nocą nad Bałtykiem pojawi się stale wypełniający się niż, który jak wspomniałem zaostrzy gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego. Z powodu nieco mniejszego odziaływania tarcia; najmocniejszych porywów należy się spodziewać w całej linii brzegowej. Tam mogą one lokalnie i punktowo osiągać prędkość 95/100 km/h. i generować szkody materialne oraz przerwy w dostawie energii elektrycznej.

komunikat, komunikat,pogodowy

Im dalej w głąb lądu, tym wiatr słabszy. Przeważnie spodziewane porywy powinny zmieścić się w zakresie 50 / 70 km/h, z tym że ta górna granica może wystąpić przede wszystkim w woj. północnych. Niż szybko wypełni się a zatoka niskiego ciśnienia wraz z frontem opuści nasz kraj jeszcze przed północą. Oznacza to , że wiatr dość szybko osłabnie i zrobi się spokojnie.

Reklama

Podsumowując – Tak szybko jak prędkość wiatru wzrośnie, tak szybko osłabnie, jednak na czas obowiązywania komunikatu zalecam wszelkie środki ostrożności i uwagę na możliwe konsekwencję porywów. Jako pozytyw mogę napisać, że żadnych orkanów, póki co nie przewiduje.

Grafika – DWD / ECMWF / EUMETSAT

Pisał: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.


Reklama

Inne wiadomości.

Reklama