Przejdź do treści

Kropla chłodu nad Polską w środę. Możliwe opady deszczu ze śniegiem. Gdzie wystąpią? Gdzie będzie najchłodniej?

Kropla chłodu nad Polską w środę. Możliwe opady deszczu ze śniegiem. Gdzie wystąpią? Gdzie będzie najchłodniej?

Reklama

Mimo że mamy pogodę ogólnie wyżową nad Europą, to nie zmienia to faktu, że nad Polską przemieszczają się strefy zachmurzenia przynoszące opady deszczu. Lokalnie występują również opady pochodzenia konwekcyjnego. W najbliższych godzinach dostaniemy się pod wpływ niżu górnego, który utworzy się nad krajami bałtyckimi i będzie przemieszczał się przez Polską północno zachodnią.

Kropla chłodu i niż górny

Patrząc na mapy rozkładu ciśnienia atmosferycznego, widzimy dominację wyżu Petra, który znajduje się nad Półwyspem Skandynawskim. Wyż ten obejmuje swoim zasięgiem między innymi Europę Północną oraz Środkową. Teoretycznie powinno to zwiastować ładną pogodę również w Polsce. W praktyce jednak jest inaczej.

Reklama

Prócz niż dolnych, które widać na takich mapach wyróżniamy też niże górne. Niże górne nie będą widoczne na mapie rozkładu ciśnienia atmosferycznego, natomiast będą widoczne na mapach topografii barycznej poziomu 500 hPa.

Patrząc na taką mapę, którą załączamy też poniżej, widzimy tworzący się niż, który ostatecznie powstanie we wtorek wieczorem. Powstanie on nad krajami bałtyckimi i przemieszczać się będzie nad północną i północno zachodnią Polską. Niże górne mają to do siebie, że opady nie muszą być zbyt silne, natomiast temperatura w obrębie oddziaływania niżu będzie zdecydowanie niższa.

Spadek temperatury w środę.

Strefa obniżonych temperatur będzie obejmowała w nocy z wtorku na środę przede wszystkim województwa zachodniopomorskie oraz pomorskie. Tam temperatury spadną do 2°C. Nad ranem zrobi się zimno również w województwie lubuskim oraz wielkopolskim. Tam temperatury również spadną do 2°C.

Reklama

Wraz z przemieszczającym się ośrodkiem niskiego ciśnienia będzie przemieszczała się również strefa obniżonej temperatury w godzinach porannych. Ta strefa będzie nad województwem warmińsko mazurskim i tam temperatury również od 2 do 4°C. Do południa strefa ta przemieści się nad województwo kujawsko-pomorskie i tam temperatury również od 2 do 3°C, a naokoło województwa kujawsko pomorskiego od 8 do 9°C. Do wieczora strefa chłodniejszego powietrza przemieści się nad województwo dolnośląskie oraz wielkopolskie.

Noc z wtorku na środę.

Już we wtorek w godzinach wieczornych nad Polską północno wschodnią zacznie tworzyć się zdecydowanie większe zachmurzenie. Strefa ta będzie przemieszczać się w kierunku południowo zachodnim. W strefie tej będą występowały opady deszczu, ale nie wykluczone są wyładowania atmosferyczne. Do środowego poranka strefa ta się rozbuduje i na północnym wschodzie oraz w województwie mazowieckim będą występowały opady deszczu.

Do południa rozpada się w Polsce centralnej, ale tam prócz opadów deszczu będą występowały opady mieszane. Opady deszczu ze śniegiem szczególnie prognozowane są w województwie kujawsko Pomorskim, w części województwa warmińsko-mazurskiego, ale też w województwie łódzkim i opolskim.

Reklama

Do wieczora strefa opadów będzie przemieszczać się w kierunku Polski zachodniej. Opady deszczu ze śniegiem będą występować w województwie kujawsko-pomorskim, a następnie w północnej wielkopolsce i w województwie lubuskim.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama