Przejdź do treści

Kule lodowe u wybrzeży litewskiego jeziora Sarty. Czym są? Jak powstają?

Kule lodowe zaobserwowano na wybrzeżach położonego we wschodniej Litwie jeziora Sarty. W wodzie znajdowały się dziesiątki lodowych kul obmywanych wodą. Jak one tam powstały i czym są? Wyjaśniamy.

kule lodowe,

Lodowe kule w jeziorze Sarty

Zjawisko to zaobserwowano 30 listopada 2021 roku. Vilija Visockienė spacerując obrzeżami jeziora Sarty, zauważyła wielką ilość kul obijających się o siebie w przybrzeżnych wodach. Z racji tego, że nie jest to częste zjawisko, nagrała film telefonem i udostępniła na jednej z litewskich grup. Wideo wzbudza duże zainteresowanie.

Czym jest i jak powstaje to zjawisko?

Aby takie kule powstały, potrzebne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Potrzebna jest bardzo niska temperatura, jednostajny wiatr powodujący falowanie wód akwenu, śnieg lub błoto pośniegowe i tzw. śryż. Śryż jest to skupisko gąbczastych bryłek tworzących się z kryształków lodu o kształcie blaszek lub igieł. Mają po kilka centymetrów średnicy i są jednym z początkowych etapów zamarzania cieku wodnego.

Początek takiej kuli może dać mały kamień lub patyk. Otaczać zaczynają je nowe warstwy lodu. Fale przesuwają bryłkę lodu, nadając jej kulisty kształt.

Kule lodowe w Polsce

Nad polskim morzem również można obserwować to zjawisko. Ostatni raz obserwowano je w styczniu 2021 roku od strony Zatoki Puckiej od wysokości Jastarni. Obiło się to szerokim echem w Polsce, ponieważ kule były idealnie okrągłe oraz miały duże rozmiary.

Inne wiadomości