Przejdź do treści

Kule lodowe u wybrzeży litewskiego jeziora Sarty. Czym są? Jak powstają?

Kule lodowe zaobserwowano na wybrzeżach położonego we wschodniej Litwie jeziora Sarty. W wodzie znajdowały się dziesiątki lodowych kul obmywanych wodą. Jak one tam powstały i czym są? Wyjaśniamy.

kule lodowe,

Lodowe kule w jeziorze Sarty

Reklama

Zjawisko to zaobserwowano 30 listopada 2021 roku. Vilija Visockienė spacerując obrzeżami jeziora Sarty, zauważyła wielką ilość kul obijających się o siebie w przybrzeżnych wodach. Z racji tego, że nie jest to częste zjawisko, nagrała film telefonem i udostępniła na jednej z litewskich grup. Wideo wzbudza duże zainteresowanie.

Czym jest i jak powstaje to zjawisko?

Aby takie kule powstały, potrzebne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Potrzebna jest bardzo niska temperatura, jednostajny wiatr powodujący falowanie wód akwenu, śnieg lub błoto pośniegowe i tzw. śryż. Śryż jest to skupisko gąbczastych bryłek tworzących się z kryształków lodu o kształcie blaszek lub igieł. Mają po kilka centymetrów średnicy i są jednym z początkowych etapów zamarzania cieku wodnego.

Reklama

Początek takiej kuli może dać mały kamień lub patyk. Otaczać zaczynają je nowe warstwy lodu. Fale przesuwają bryłkę lodu, nadając jej kulisty kształt.

Kule lodowe w Polsce

Nad polskim morzem również można obserwować to zjawisko. Ostatni raz obserwowano je w styczniu 2021 roku od strony Zatoki Puckiej od wysokości Jastarni. Obiło się to szerokim echem w Polsce, ponieważ kule były idealnie okrągłe oraz miały duże rozmiary.

Inne wiadomości

Reklama