Przejdź do treści

La Palma – Ciepłe powietrze wraz z chmurą SO2 nad Polską w środę.

Od 19 września La Palma zmaga się z katastrofalnymi skutkami erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Wulkan nadal jest bardzo aktywny i emituje duże ilości gazów i popiołów.
Za sprawą szybkiej cyrkulacji zachodniej nad Polskę wraz z ciepłym powietrzem w najbliższych godzinach dotrze całkiem pokaźna chmura dwutlenku siarki.

La Palma
Stan na Środę godzinę 15:00 Źródło. Windy

Chmura dwutlenku siarki pojawi się nad Polską

Reklama

W najbliższych dniach pogoda będzie się diametralnie zmieniać. Napiszemy o tym oddzielny post. Do Polski dzięki cyrkulacji zachodniej trafi cieplejsze powietrze. Temperatury miejscami wzrosną do 20 stopni. Niestety zaciągnięta nad Europę najpierw zachodnią a następnie środkową będzie chmura dwutlenku siarki. Określamy to zjawisko jako „wrzutka”.

Zgodnie z analizami chmura dwutlenku siarki wkroczy nad tereny Polski w nocy ze wtorku na środę. W środę obejmie cały kraj. W czwartek nie będzie już po niej śladu.

Reklama

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uspokaja że nie ma zagrożenia dla naszego zdrowia ani ruchu lotniczego.

To już kolejna tego typu sytuacja. O poprzednich informowaliśmy również na naszej stronie.

La Palma Erupcja Cumbre Vieja wciąż trwa.

Nie widać niestety końca erupcji wulkanu. Popiół zasypuje okolice erupcji. Lawa niszczy kolejne domy i odcina drogę zwierzętom. Stara się im pomóc zrzucając żywność za pomocą dronów. Wyspę nękają też coraz silniejsze trzęsienia ziemi.

Reklama

Łącznie odnotowano ich od środy 13 października ponad 113 z czego 26 trzęsień o magnitudzie między 3,0 a 4,0 stopnie w skali Richtera. A najsilniejsze wystąpiło w środę 13.10 i miało magnitudę 4,5 stopnia w skali Richtera. Te trzęsienia wraz ze wzrostem deformacji gruntu w rejonie aktywności wulkanu sugerują silniejszy napływ magmy do komory wulkanicznej czego wynikiem może być nasilenie się erupcji lub otwarcie nowych otworów erupcyjnych.

YouTube player

Cumbre Vieja – Co dalej?

Po wybuchu naukowcy zakładali dość szybkie wyciszenie wulkanu i spływ lawy do morza. Jednak do dnia dzisiejszego aktywność wulkanu nie osłabła. A wg. najnowszych informacji – wzrasta. Wulkan, na początku erupcji płaski stok góry na którym ze szczeliny zaczęły wydobywać się lawa i popiół stał się w ciągu kilku dni pełnoprawnym stożkiem wulkanicznym.

Niestety prognozy nie napawają optymizmem.

YouTube player

Następstwa erupcji wulkanu Cumbre Vieja

Reklama

Do tej pory wulkan Cumbre Vieja spowodował gigantyczne straty materialne na wyspie La Palma. Strumienie lawy przesuwając się na zachód od miejsca erupcji niszczą i spopielają wszystko na swojej drodze. W popiół obracają się domy, szkoły i cała zabudowa. Do tej pory szacuje się że częściowo lub całkowicie zniszczonych zostało ponad 1450 budynków i elementów infrastruktury.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich
Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich / Źródło: Newspix.pl / ABACA
Rolnicy ratują zbiory bananów
Rolnicy ratują zbiory bananów

Czy erupcja ochłodzi klimat? Jakie będą jej skutki?

Wg. naukowców dopiero emisja dwutlenku siarki rzędu 5-10 mln ton spowoduje odczuwalne ochłodzenie. Dobrym przykładem erupcji która wpłynęła na globalną temperaturę jest wybuch wulkanu Pinatubo w 1991 roku. Wyemitowane wtedy do atmosfery zostało 15 mln. ton dwutlenku siarki. Ten unosił się do stratosfery i łączył z parą wodną przekształcając się w aerozole kwasu siarkawego. Cząstki aerozolu rozpraszały dużą ilość promieni słonecznych. Skutek to trwające kilka lat obniżenie się globalnej temperatury o 1 stopień.

Erupcja wulkanu Pinatubo w 1991 roku
Erupcja wulkanu Pinatubo w 1991 roku Źródło: Wikipedia

W przypadku wulkanu Cumbre Vieja na tą chwilę nie możemy mówić o takim wpływie jednak należy pamiętać że wulkan cały czas jest bardzo aktywny. Do końca nie wiadomo jak sytuacja się potoczy.

Reklama

Skutkiem na który warto zwrócić uwagę może być uszkodzenie powłoki ozonowej nad Antarktydą lub Arktyką.

Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów.

Reklama