Przejdź do treści

La Palma. Erupcja Cumbre Vieja. Wodospady lawy spływające do oceanu 08.11.2021

Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma nadal jest aktywny. Strumienie lawy wypływające z wulkanu dotarły do wód Atlantyku w pobliżu plaży Los Guirres. Obserwować możemy majestatyczne wodospady lawy.

la palma, cumbre vieja,
Wodospad lawy spływający do oceanu. Źródło: @WxNB_

Reklama

Lawa emitowana przez wulkan obejmuje powierzchnię ponad 990 hektarów i zniszczyła ponad 2600 budynków. Dotarła też w ostatnich godzinach do wód Oceanu Atlantyckiego. W pobliżu plaży Los Guieress spływa po stromym zboczu, tworząc majestatyczne „wodospady” lawy. Na zdjęciach widać to majestatyczne zjawisko.

Szok termiczny między lawą o temperaturze 800-900 stopni a wodami oceanu powoduje powstawanie ogromnych ilości pary wodnej wraz z cząsteczkami kwasu solnego, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Szczególnie w najbliższych okolicach miejsca emisji. W związku z tym wszystkie dzielnice i domy wokół plaży Los Guirres zostały już wcześniej ewakuowane ze względu na zagrożenia, jakie stanowi powolny postęp strumieni lawy w ich kierunku.

la palma, la palma,cumbre vieja
Wodospad lawy spływający do oceanu. Źródło: Sam @samgerrits

La Palma. Erupcja Cumbre Vieja. Emisja SO2 i PM10

Reklama

Naukowcy nie wykluczają nowych ośrodków emisji lawy i gazów.
Nadal kilka ośrodków emisji lawy i popiołów o zmiennej dynamice jest nadal aktywnych. Nie wyklucza się pojawienia się nowych otworów erupcyjnych wokół głównego stożka.
Nastąpiła też poprawa jakości powietrza pod względem ilości cząsteczek PM10. Przeszła od „ekstremalnie niekorzystnej” do „niekorzystnej” w Los Llanos, Puntagordzie, Tijarafe, El Paso i Tazacorte. Natomiast nadal emisja dwutlenku siarki (SO2) związana z chmurą wulkaniczną jest wysoka i wynosi od 9 000 do 13 000 ton dziennie.

la palma, la palma,cumbre vieja
Emisja SO2 na mapie z Copernicus Sentinel 5 Źródło. (2) #CumbreVieja

Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów.

La Palma. Erupcja Cumbre Vieja. Oliwiny – „Klejnoty” z wulkanu. 08.11.2021

Reklama

La Palma. Erupcja Cumbre Vieja. Krajobraz po 40 dniach erupcji.

Reklama