Przejdź do treści

La Palma. Erupcja Cumbre Vieja. Oliwiny – „Klejnoty” z wulkanu. 08.11.2021

Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma ciągle zaskakuje. Wczoraj pisaliśmy o tym, że odnotowano złoża siarki, które zmieniły kolor stożka wulkanicznego na zielony. Badacze obserwujący erupcję odkryli kryształy wykorzystywane w jubilerstwie — oliwiny.

la palma

Reklama

Oliwiny to dość rzadkie minerały należącym do krzemianów. Trafiły one w ręce badaczy, którzy od miesięcy uważnie śledzą erupcję Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich. Eksperci lokalnego Instytutu Wulkanologicznego (Involcán), opublikowali zdjęcie za pośrednictwem oficjalnego profilu na Twitterze.

Oliwin jest minerałem uważanym za kamień półszlachetny. Kryształ ma zielonkawy odcień i jest używany w jubilerstwie. „Czasami małe wulkany wytwarzają olbrzymy, takie jak ten kryształ oliwinu” – piszą hiszpańscy wulkanolodzy.

Erupcja Cumbre Vieja nadal trwa.

Reklama

Tymczasem aktywność wulkanu trwa. Według europejskiego systemu Copernicus lawa objęła powierzchnię 990 hektarów i zniszczyła ponad 2 500 budynków, w tym ponad tysiąc domów. W ciągu ostatnich kilku dni uczniowie pięciu gmin La Palmy przeszli do nauki zdalnej ze względu na słabą jakość powietrza. Emisja popiołów wulkanicznych jest bardzo wysoka. Władze zalecają mieszkańcom pozostawanie w domach.

Wewnętrzny proces regulacji

Reasumując. Erupcja nie zmierza ku końcowi. Wulkan nadal emituje lawę. Istnieje wewnętrzny proces regulacji, który sprawia, że w ostatnich godzinach wzrosła jego stabilność. Stabilność nie oznacza, jednak że wulkan został zatrzymany, ale że erupcja wygląda podobnie w ostatnich dniach.

Wg. ekspertów nadal wszystko może się zdarzyć. Ani stabilność, jaką prezentuje wulkan w tej chwili, ani powolny postęp strumieni lawy nie oznaczają końca erupcji.

YouTube player
YouTube player

Reklama

Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów.

Reklama