Przejdź do treści

La Palma. Erupcja Cumbre Vieja. Krajobraz po 40 dniach erupcji.

Erupcja wulkanu Tajogaite od ponad 40 dni sieje spustoszenie na wyspie La Palma. Krajobraz miejscami na wyspie jest apokaliptyczny. Potoki lawy, wszędobylski popiół. Potężne zniszczenia.

la palma

Wulkan powoduje potężne straty

Reklama

Do tej pory lawa zniszczyła ponad 2320 domów. Ewakuowanych zostało ponad 7 200 mieszkańców. Lawa niszczy wszystko na swojej drodze a popiół przykrywa wszystko pokrywą o grubości ponad 30 cm. Wiele budynków użyteczności publicznej, dróg i pól uprawnych przestało istnieć. Zniszczenia są ogromne. Służby jak i zwykli obywatele pracują przy udrożnianiu dróg oraz walczą z opadającym popiołem. Łańcuchy pokarmowe zostały przerwane. Tysiące zwierząt zginęło.

Popiół opada też do wody niszcząc przybrzeżne ekosystemy. Masowo osadzające się na dnie Atlantyku w rejonie La Palmy popioły wulkaniczne doprowadziły do wyginięcia licznych okazów ryb.

Reklama

Wiele ryb padło w efekcie nagłego podwyższenia się temperatury wody z powodu lawy wdzierającej się do Atlantyku od południowo-zachodniego wybrzeża La Palmy. W promieniu 2 km od brzegu znaleziono również wiele martwych okazów ze skrzelami wypełnionymi popiołem wulkanicznym.

Bombardowanie wulkanu ratunkiem dla wyspy?

Największym zagrożeniem dla mieszkańców wyspy są potoki lawy niszczące wszystko na swojej drodze. Casimiro Curbelo który jest przewodniczącym rady miejskiej kanaryjskiej wyspy La Gomera, zaproponował zrzucenie bomb na aktywny od ponad miesiąca wulkan Cumbre Vieja.

Leje po bombach miałyby się wypełnić lawą, która zostałaby skierowana bezpieczną ścieżką w kierunku Atlantyku. Ścieżka zostałaby wytypowana tak aby była jak najmniej szkodliwa dla mieszkańców.

Reklama

Pomysł przez jednych został określony jako głupi i szalony a przez innych za genialny. Pytanie czy taka geo-inżynieria w skali mikro miałaby sens? Same bombardowania były wykorzystywane już wcześniej.

La Palma. Potoki lawy przenoszą wielkie skały. Pojawiają się wiry powietrza.

Jak silne są potoki lawy można zobaczyć na filmie poniżej. Widać na nim potężną skałę wulkaniczną (z którejś z poprzednich erupcji) przenoszoną z łatwością przez potoki lawy.
W miejscach gdzie dociera lawa z powodu potężnej różnicy temperatur pojawiają się wiry powietrzne. Niektóre dużych rozmiarów.

YouTube player

YouTube player

Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów.

Reklama