Przejdź do treści

Majestatyczna chmura szelfowa nad Krzyżem Wielkopolskim.

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia bardzo nisko opuszczonej chmury przemieszczającej się w okolicach Krzyża Wielkopolskiego. Wygląd podkreślony został promieniami zachodzącego słońca.

Majestatyczna chmura szelfowa nad Krzyżem Wielkopolskim.
Fot. Anna Konieczny Facebook

Chmura szelfowa nad Krzyżem Wielkopolskim

Reklama

Na zdjęciu widzimy najprawdopodobniej chmurę szelfową związaną z komórką konwekcyjną przemieszczającą się nad miastem w okolicach 18:30 w poniedziałek. Co ciekawe na radarach nie wygląda ona imponująco.

Te zdjęcia pokazują jednak, że konwekcja w chłodnych masach powietrza zawsze może pokazać pazur. Dlatego warto patrzeć w niebo. Szczególnie podczas zachodu słońca.

Czym jest chmura szelfowa?

Reklama

Chmura szelfowa (inaczej zwana wałem szkwałowym) to pozioma chmura ARCUS znajdująca się pod chmurą macierzystą (komórką konwekcyjną). Ma kształt poziomego wału lub klina. Przednia jej część jest postrzępiona. Najczęściej towarzyszy burzom i zwiastuje uderzenie silnego wiatru / szkwał. Jednak nie zawsze.

Dzisiejsza obserwacja jest tego przykładem. Przy odpowiednich warunkach chmura ta może kondensować się bardzo nisko a przy zachodzącym słońcu dodatkowo nabierać ciekawego koloru. Tak też było w Krzyżu Wielkopolskim.

Skąd u nas spływ arktycznego powietrza?

Spływ zimnych mas powietrza zawdzięczamy bardzo głębokiemu niżowi znajdującemu się nad wschodnią Białorusią. Niż ten zaciąga arktyczne masy powietrza z północy kontynentu. W tych masach pojawia się konwekcja. Miejscami występują krótkotrwałe burze. Wiele z tych komórek jest bardzo malowniczych.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama